Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej może w drodze decyzji udzielić zwolnienia z zakazu wnoszenia obiektów budowlanych na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią po ustaleniu dla tych obiektów warunków zabudowy.
Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) - dalej u.p.z.p., zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, co do zasady, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana po uzgodnieniu z organami wymienionymi w art. 53 ust. 4 u.p.z.p.i uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych przepisami odrębnymi. Ani przepisy ww. ustawy, ani ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) - pr. wod., nie nakładają obowiązku uzyskania zezwolenia na wnoszenie obiektów budowlanych na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią przed ustaleniem dla tych obiektów warunków zabudowy.

W myśl z art. 4a pr. wod., ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz warunków zabudowy - dla przedsięwzięć wymagających uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, do wydania którego organem właściwym jest marszałek województwa lub dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, wymaga uzgodnienia z właściwym dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej (RZGW). Marszałek województwa, zgodnie z art. 140 ust. 2 pkt 5 pr. wod., jest właściwy do wydawania pozwoleń wodnoprawnych na wznoszenie obiektów budowlanych na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią, jeżeli uprzednio wydana została decyzja zezwalająca na odstąpienie od zakazów obowiązujących na tych obszarach, o której mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1 pr. wod.
Tak więc decyzja o warunkach zabudowy dla terenu położonego na obszarze bezpośredniego zagrożenia powodzią wymaga uprzedniego uzgodnienia z dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej, dokonanym postanowieniem wydanym w trybie art. 106 k.p.a. Jeżeli warunki zostaną uzgodnione i następnie ustalone decyzją, w oparciu o ostateczną decyzję o warunkach zabudowy inwestor winien wystąpić do dyrektora RZGW o wydanie decyzji zwalniającej od zakazu zabudowy, a następnie w oparciu o operat wodnoprawny - do marszałka województwa o pozwolenie wodnoprawne na budowę obiektu. Ostateczne decyzje dyrektora RZGW i marszałka województwa winny stanowić załączniki do wniosku o pozwolenie na budowę dla danego obiektu.

Michał Behnke