Czy zwiększenie ilości wykorzystywanego surowca - drewna - o ponad 50% wymaga zmiany pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza? Zakład ma pozwolenie, w którym określona jest emisja pyłu do powietrza oraz uwzględniona jest ilość surowca - drewna.


Odpowiedź:

Moim zdaniem zwiększenie ilości wykorzystywanego drewna o ponad 50% spowoduje również zwiększenie emisji do powietrza z eksploatowanej instalacji. W związku z powyższym, poza wyższym niż ustalone w pozwoleniu zużyciem surowca, również emisje maksymalne i roczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe niż ustalone w pozwoleniu. Może to spowodować naruszenie warunków pozwolenia, a więc i daleko idące konsekwencje np. karę grzywny, cofniecie pozwolenia lub nawet wstrzymanie użytkowania instalacji. Eksploatacja instalacji bez lub niezgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniu jest niedopuszczalna.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 195 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., pozwolenie może zostać cofnięte lub ograniczone bez odszkodowania, jeżeli eksploatacja instalacji jest prowadzona z naruszeniem warunków pozwolenia, innych przepisów ustawy lub ustawy o odpadach.

Według art. 351 ust. 1 p.o.ś. kto eksploatuje instalację bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności, albo grzywny. Zgodnie z art. 367 ust. 1 pkt 1 p.o.ś., w razie wprowadzania przez podmiot korzystający ze środowiska substancji lub energii do środowiska bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków, wojewódzki inspektor ochrony środowiska może wstrzymać, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji.