Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie
Czy inwestor może podłączyć kilka budynków mieszkalnych jednorodzinnych do jednego istniejącego zbiornika na nieczystości ciekłe?
Czy taki zbiornik musi spełniać określone warunki?

Odpowiedź
Zgodnie z treścią § 34 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, przy czym nie dopuszcza się ich stosowania na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na powodzie oraz zalewanie wodami opadowymi. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, potocznie zwane szambem spełniające wymogi techniczne określone w § 35 r.w.t., powinny być sytuowane w terenie przy zachowaniu odległości określonych w § 36 r.w.t..
Ewentualność przyłączenia kilku budynków mieszkalnych jednorodzinnych do jednego istniejącego zbiornika na nieczystości ciekłe, należy w opinii odpowiadającego uznać za możliwą po spełnieniu określonych poniżej warunków. Szambo zaliczane do urządzeń budowlanych, którymi zgodnie z art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane – dalej pr. bud., są urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, może służyć gromadzeniu ścieków pochodzących z kilku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile budynki te należeć będą do jednego właściciela i położone będą na jednej nieruchomości. W skład tak rozumianej jednej nieruchomości może wchodzić kilka działek gruntu w znaczeniu geodezyjnym. W sytuacji w której r.w.t. odnosi się bezpośrednio do pojęcia działki budowlanej a nie nieruchomości gruntowej, "na potrzeby pr. bud. należy przyjąć, iż działka budowlana jest to każda nieruchomość, na której można prowadzić "roboty budowlane" w rozumieniu art. 3 pkt 7 pr. bud. Nieruchomość taka może się składać z jednej lub kilku działek gruntu w znaczeniu geodezyjnym, gdyż pojęcie działki ewidencyjnej nie jest tożsame z pojęciem działki budowlanej.", (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 stycznia 2010 r., VII SA/Wa 1886/09).
Drugi z warunków uzależniający dopuszczalność zaopatrywania obiektu sanitarnego w ścieki z budynków mieszkalnych, od przysługujących oznaczonemu podmiotowi uprawnień właścicielskich względem nieruchomości ma uzasadnienie w treści art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p., zgodnie z którym to właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych. W świetle przywołanej regulacji, nie ma uzasadnienia prawnego różnicowanie sytuacji prawnej właścicieli nieruchomości wyrażające się obarczaniem jedynie niektórych z nich obowiązkami w zakresie wyboru określonej, możliwej do przyjęcia lokalnie formy odprowadzania ścieków i zwalnianiem z tego obowiązku pozostałych właścicieli.
Witold Prochera

 Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .