Nominowano łącznie cztery projekty, w tym trzy z Niemiec i jeden z Polski (Niemcy są siedzibą działającego na arenie międzynarodowej banku Eurohypo, Polska jest jednym z głównych obszarów działań). Zakres czterech nominowanych projektów, które wyprzedziły 90 innych kandydatów do nagrody, sięga od raczej skromnej koncepcji budowy parku w Berlinie po projekt zagospodarowania rynku w Krakowie, łączący przestrzeń publiczną z dziełami sztuki oraz miejscem pamięci.



Na liście finalistów jury umieściło następujące projekty:

•Park przy stacji Gleisdreieck, Berlin – Atelier Loidl, Berlin;
•Hannover City+ 2020, Hanower – JBBUG johannes böttger büro urbane gestalt Landschaftsarchitekten; ASTOC, Kolonia;
•Plac Bohaterów Getta, Kraków – Biuro Projektów Lewicki Łatak, Kraków;
•Biblioteka open-air, Magdeburg – KARO* architekten, Lipsk.

Prof. Dr. Sören Schöbel-Rutschmann z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, który wraz ze swoim zespołem oceniał w ramach wstępnej weryfikacji wszystkie przedłożone prace, powiedział: „Nominowane projekty przekonują wysoką jakością, wzornictwem i użytecznością. Na różne sposoby przyczyniają się one tym samym do poprawy jakości życia w mieście”.



O Urban Quality Award ubiegać się mogły w tym roku biura architektoniczne z Niemiec i Polski. Do konkursu zgłoszono łącznie 90 projektów, spośród których jury wybrało te, które według ich surowych kryteriów stanowią jakościowo najlepszą, urbanistyczną odpowiedź na zmiany ekonomiczne, związane z dynamicznym rozwojem demograficznym i kwestiami integracji społecznej w miastach.