Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Prezydenta miasta udzielił zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi dojazdowej, która miała zapewnić pełną obsługę komunikacyjną parafii.


Od decyzji wnieśli odwołanie współwłaściciele nieruchomości, przeznaczonej w całości pod drogę.


Ich zdaniem organ błędnie uznał, że projektowana droga dojazdowa będzie drogą publiczną. Tłumaczyli, iż charakter inwestycji, jej cel i założenia spełniają warunki drogi wewnętrznej, do której nie mają zastosowania przepisy specustawy drogowej. Uznali bowiem, iż umożliwienie dodatkowego wjazdu na teren kościoła nie jest celem publicznym.

W odpowiedzi organ poinformował między innymi, iż droga dojazdowa służyć będzie do obsługi całego przyległego terenu, a nie konkretnie jednej działki i na chwilę obecną stanowi pierwszy etap planowanej inwestycji.

Właściciele nieruchomości wnieśli skargę do sądu administracyjnego.

WSA przyznał rację skarżącym.

Sąd przypomniał, iż wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Organ prowadzący postępowanie jako gwarant ochrony prawa własności powinien był odnieść się do wszelkich uwag i wątpliwości skarżących, czego nie uczynił.

Zdaniem sądu organ nie wyjaśnił na czym polegać ma funkcja projektowanej drogi w postaci obsługi całego przyległego terenu. Nie uzasadnił w sposób przekonujący funkcji publicznej drogi.

Strona postępowania prowadzonego w trybie i na zasadach specustawy drogowej ma prawo poznać szczególne i nadzwyczajne przesłanki, jakimi kierowały się organy ingerując w konstytucyjne prawa własności w celu dokonania wywłaszczenia będących w posiadaniu strony nieruchomości.

Natomiast organy administracji mają obowiązek wyjaśnienia w sposób transparentny zasadność przesłanek jakimi kierowały się w podjęciu swoich decyzji – uznał WSA.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 30 października 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 574/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.