Rok temu zebrano 1,5 tony śmieci


To bardzo ważna akcja. Efekt zeszłorocznej to 1,5 tony śmieci zebranych przez prawie tysiąc wolontariuszy. Dziękuję Wam za, to ale marzy mi się taki dzień, że pójdziecie na szlak i nie przyniesiecie ani jednej porzuconej torebki, ani jednej pustej butelki, ani jednego papierka po cukierku. Dzikie wysypiska i nielegalne pozbywanie się śmieci to zmora naszych lasów. Sprzątanie tych terenów kosztuje miliony złotych rocznie. – powiedział Stanisław Gawłowski na Kasprowym Wierchu podczas konferencji prasowej zapowiadającej akcje „Czyste Tatry”.


W zeszłym roku prawie 1000 wolontariuszy zebrało ok.1,5 tony śmieci. W centrum Zakopanego na Równi Krupowej wzniesiono miasteczko namiotowe dla wolontariuszy. Takie zainteresowanie zmobilizowało organizatorów do dalszych działań. Powołali Stowarzyszenie Czysta Polska, które jest organizatorem tegorocznej akcji. Wolontariusze, do których w tym roku licznie włączyli się najbardziej znani i odpowiedzialni turyści - harcerze, wyruszą na szlaki 6 lipca wcześnie rano. Zebrane śmieci zostaną zniesiony z gór i przekazane wyspecjalizowanym firmom. Celem wydarzenia nie jest jednorazowa akcja sprzątania.

W dniach 4-6 lipca na Dolnej Równi Krupowej powstanie obóz, w którym będą mieszkać wolontariusze. Tam też będą się odbywały imprezy towarzyszące, w tym warsztaty pierwszej pomocy, blok górski (spotkania z ludźmi gór i filmy o tematyce górskiej i ekologicznej), akcja honorowego oddawania krwi, kiermasz outdoorowy, loty balonem na uwięzi, i wiele innych atrakcji.

Więcej informacji na stronie stowarzyszenia „Czysta Polska”