Wrotek poinformowała PAP, że infolinia o numerze 800-165-320 funkcjonuje od poniedziałku do piątku od godz. 15 do 7 oraz w soboty i niedziele przez całą dobę. Infolinia będzie obsługiwana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego.

"W tzw. godzinach pracy, tj. od poniedziałku do piątku od godz. 7 do godz. 15, te same informacje można zgłaszać w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska pod nr tel. (89) 522-08-49" - dodała rzeczniczka. Poinformowała, że pod tymi numerami telefonów można zgłaszać wszelkie problemy związane np. z zaleganiem śmieci czy nie odbieraniem ich przez firmy wywozowe.

Wrotek zapewniła, że każdy sygnał od mieszkańców zostanie sprawdzony przez pracowników Wydział Infrastruktury, Geodezji i Rolnictwa. "Od osoby zgłaszającej problem zostanie zanotowany numer kontaktowy i nazajutrz po zgłoszeniu dana osoba otrzyma informację zwrotną, jak rozwiązać dany problem" - zapewniła.

Dodał, że w żadnej z gmin woj. warmińsko-mazurskiego nie ma "drastycznych problemów śmieciowych". "Ale są zdezorientowani mieszkańcy, którzy nie wiedzą, gdzie zapytać o problemy związane ze śmieciami (...). Dlatego wojewoda Marian Podziewski zdecydował o uruchomieniu infolinii" - powiedziała.

Pierwsze kontrole związane z funkcjonowaniem nowej ustawy śmieciowej rozpoczną się na Warmii i Mazurach jesienią.