Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Posiadamy obowiązujące pozwolenie na wprowadzanie do powietrza pyłów i gazów, które jest monitorowane poprzez pilnowanie czasu pracy poszczególnych źródeł emisji. Wielkość emisji z poszczególnych źródeł jest iloczynem czasu trwania emisji i przyjętego wskaźnika emisji danej substancji. W międzyczasie wzrosła wielkość produkcji, a tym samym wydłużył się czas pracy poszczególnych źródeł.

Co w związku z powyższym powinniśmy zrobić z przekroczoną wielkością emisji?

Czy powinniśmy zmienić pozwolenie? Co z opłatami za emisję wynikającą z przekroczenia warunków pozwolenia?


Odpowiedź:

W pytaniu nie zawarto informacji, jakie limity emisji są przekraczane. Z opisu sposobu monitorowania wielkości emisji mogę się domyślać, że chodzi o emisję roczną (metoda uwzględnia czas pracy).


W przypadku oszacowanych przez prowadzącego instalację możliwych przekroczeń emisji dopuszczalnej określonej w pozwoleniu na emisję gazów i pyłów do powietrza należy zaktualizować posiadane pozwolenie emisyjne, dostosowując zawarte w nim normy do rzeczywistych wielkości emisji albo dostosować emisję do pozwolenia, co oznaczałoby ograniczenie produkcji.
Co grozi prowadzącemu instalację w przypadku, gdy organ ochrony środowiska stwierdzi np. w trakcie kontroli przekroczenia emisji dopuszczalnej z pozwolenia?

Zgodnie z art. 195 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., pozwolenie może zostać cofnięte lub ograniczone bez odszkodowania, jeżeli eksploatacja instalacji jest prowadzona z naruszeniem warunków pozwolenia, innych przepisów ustawy lub ustawy o odpadach.

Według art. 367 ust. 1 pkt 1 p.o.ś. w razie wprowadzania przez podmiot korzystający ze środowiska substancji lub energii do środowiska bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków, wojewódzki inspektor ochrony środowiska może wstrzymać, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji.

Artykuł 351 ust. 1 p.o.ś. stanowi, że kto eksploatuje instalację bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności, albo grzywny.

W odniesieniu do opłat z tytułu korzystania ze środowiska wysokość opłaty uzależniona będzie od wielkości emisji rzeczywistej. Przekroczenie emisji dopuszczalnej rocznej z pozwolenia nie skutkuje koniecznością poniesienia opłaty podwyższonej za różnicę pomiędzy emisją rzeczywistą a dopuszczalną. Opłata podwyższona dotyczy wprowadzania gazów i pyłów do powietrza bez pozwolenia, jeżeli jest wymagane.

Artykuł 292 ust. 1 p.o.ś. wskazuje, że w przypadku braku wymaganego pozwolenia podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłaty podwyższone o 500% za wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.