Jak wynika z publikacji, międzynarodowe raporty analizujące warunki prowadzenia biznesu są dla Polski mniej przychylne niż w ubiegłorocznym zestawieniu. W raporcie Banku Światowego „Doing Business 2015” pozycja Polski spadła o dwa miejsca w porównaniu do poprzedniego roku. Mniej korzystny dla Polski jest także ranking Światowego Forum Ekonomicznego – „Global Competitiveness”, w którym Polska uplasowała się na 43 miejscu, a więc o jedno miejsce gorzej niż w 2014 roku. W kolejnych publikacjach podkreślana jest rola i konieczność uproszczenia systemu podatkowego, wzrostu innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz poprawy infrastruktury.
 
Pod koniec października 2014 r. liczba zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON wyniosła 4 107 268. Spośród firm aktywnych zdecydowaną większość stanowiły mikroprzedsiębiorstwa . Struktura polskich firm pod względem wielkości od lat pozostaje w zasadzie bez zmian. Jednocześnie w Polsce udział mikroprzedsiębiorstw jest o 4 pp. wyższy niż średnio w UE-28. Świadczy to o nadal istniejących barierach rozwojowych, utrudniających przechodzenie firmom mikro na wyższy poziom rozwoju.
Według raportu Banku Światowego Doing Business 2015 założenie nowej działalności gospodarczej w Polsce wymaga dopełnienia 4 procedur, trwa 30 dni, kosztuje 12,9 proc. dochodu per capita oraz wymaga wkładu własnego w wysokości co najmniej 12,3 proc. dochodu per capita . Raport Banku Światowego plasuje Polskę na 85 miejscu, co oznacza spadek o 5 pozycji w porównaniu do ubiegłego roku.  
Porównując Polskę do innych krajów europejskich okazuje się, iż największą potrzebą jest skrócenie czasu koniecznego na założenie firmy (ułatwienie procedur, zmniejszenie biurokracji) oraz obniżenie kosztów. Przykładowo na Węgrzech założenie firmy trwa jedynie 5 dni, podobnie zresztą jak w Danii. Szybciej niż u nas założymy również firmę w Bułgarii (18 dni), Czechach (19 dni) i na Słowacji (11,5 dni). 
 
 
Pomimo tego, że w minionym roku rząd wprowadził kilka zmian ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, nie dotyczyły one obszaru prawa podatkowego. By wspomnieć kilka: w kwietniu 2014 roku Sejm uchwalił ustawę o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych, umożliwiających składanie wniosków on-line, w maju 2014 roku została uchwalona ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów, zaś w czerwcu 2014 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, w którym jednym z głównych założeń jest zmniejszenie obowiązków informacyjnych.
 
Sprawdź, jakie zmiany w prawie czekają przedsiębiorców w 2015 r.
Założenie własnej firmy jest w Polsce niestety bardzo kosztowne. Przedsiębiorcy są przykładowo zobowiązani do odprowadzenia składki ZUS już od pierwszego miesiąca działalności. Niezależnie od tego, czy nowa firma generuje przychody, czy dopiero czeka na klientów, z jej konta co miesiąc musi wyjść przelew do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda przez pierwsze dwa lata młody przedsiębiorca płaci preferencyjne stawki, ale po tym okresie obciążenie rośnie przeszło dwukrotnie. Od nowego roku stawka preferencyjna wyniesie blisko 450 zł, a pełna składka dla firm z dłuższym stażem prawie 1100 zł. Dla porównania w Wielkiej Brytanii początkująca firma płaci składki na ubezpieczenie dopiero, gdy działalność przynosi dochody.
(...)
Raport dostępny jest na stronie www.zpp.net.pl