Na dofinansowanie w przypadku domu możemy liczyć jeśli jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 mkw. Po ostatnich zmianach w programie Rodzina na swoim dopłatę do połowy odsetek przez osiem lat dostaniemy do położonej pod Warszawą nieruchomości, jeśli koszt jej budowy nie przekroczy kwoty 509 tys. zł. Od października zmienił się bowiem limit ceny metra kwadratowego dla województwa mazowieckiego, który wynosi obecnie na rynku pierwotnym 3 636 zł/mkw.

Jeśli przy zakupie warszawskiego mieszkania od dewelopera chcielibyśmy uzyskać dopłatę, cena metra kwadratowego lokalu nie może przekroczyć 6435 zł. Mieszkanie o maksymalnej powierzchni 75 mkw., które kwalifikowałoby się do dopłat kosztowałoby ponad 482 tys. zł, licząc metr po najwyższej dopuszczalnej cenie. Różnica między kosztem budowy podwarszawskiego domu, do którego można uzyskać dopłatę i zakupem nowego stołecznego mieszkania o metrażu do 75 mkw., do którego dopłaci państwo, wyniosłaby tylko 27 tys. zł.

Należy przy tym zaznaczyć, że znalezienie w Warszawie lokalu, którego cena metra kwadratowego nie przekraczałaby obecnego limitu w programie RnS nie będzie rzeczą łatwą. W trzecim kwartale tego roku średnia cena na stołecznym rynku pierwotnym była znacznie wyższa i wynosiła 8,6 tys. zł/mkw. (raport Emmerson).


Kto może pozwolić sobie na dom?


Już średnio zarabiająca czteroosobowa rodzina mieszkająca w Warszawie może pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu wystarczającego na wejście w posiadanie domku za miastem. Średnia miesięczna pensja krajowa w pierwszym półroczu bieżącego roku według Głównego Urzędu Statystycznego w stolicy to obecnie 3415,63 zł brutto. Z kolei według obliczeń firmy Sedlak & Sedlak przeciętne zarobki w Warszawie wynoszą ok. 5 tys. zł brutto. Przy założeniu, że miesięczne pensje w przykładowej rodzinie sięgają 4,2 tys. zł, może ona zaciągnąć kredyt w wysokości ok. 520 tys. zł, obliczają analitycy Wealth Solutions. Przy założeniu, że pożyczka będzie udzielona na 25 lat i spłacana w ratach równych, a wkład własny wyniesie 50 tys. zł.


Ile kosztuje budowa?


Dysponując kwotą ponad pół miliona złotych można pokusić się o budowę podmiejskiego domku. Wybudowanie takiej nieruchomości w granicach administracyjnych miasta przekroczy znacznie możliwości sfinansowania inwestycji rodziny o średnich dochodach. Jednak w lokalizacji poza obrębem stolicy jest już możliwa. Jednym słowem, rodzina dysponująca taką kwotą może już myśleć o budowie własnego domu.


Według danych grupy Polskie Składy Budowlane, koszt materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu o pow. 152 mkw. wyniósł w sierpniu 146,7 tys. zł i był o 6,5 tys. wyższy niż na początku bieżącego roku. Jak oblicza firma Wealth Solutions, koszt robocizny to ok. 200 tys. zł, natomiast działkę w większej odległości od Warszawy możemy kupić nawet za 100 tys. zł. Jeśli zdecydowalibyśmy się na przykład na dom na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki, według danych portalu www.szybko.pl, za 10-arową działkę zapłacimy ok. 150 tys. zł. Dlatego wiele osób, które wiedzą, że budowa domu pod miastem może kosztować tyle co mieszkanie w jego granicach, decyduje się na przeprowadzkę.


Taniej w Rodzinie


Do podjęcia decyzji o budowie domu mogą skłaniać nowe zasady programu Rodzina na swoim, które sprawiają, że szanse na dofinansowanie kredytu na zakup warszawskiego mieszkania są obecnie znikome. Niewiele lokali na rynku kwalifikuje się bowiem do otrzymania dopłat.


Możliwość uzyskania dofinansowania do domu jest znacznie większa, a kwoty dopłat wyższe. Można je dostać zarówno w przypadku domów budowanych systemem gospodarczym, jak i tych które są już gotowe i czekają na nabywców w ofercie deweloperskiej.


Przykładowo, jeśli kupimy dom w cenie 690 tys. zł na kredyt z dopłatą w programie Rodzina na swoim zaciągnięty na 30 lat, będziemy płacić przez pierwsze 8 lat miesięczną ratę na poziomie 3 tys. zł., obliczają analitycy Home Broker. Dla porównania rata kredytu bez dofinansowania przekroczyłaby 4,2 tys. zł na miesiąc. Dzięki dopłacie państwa możemy zatem zaoszczędzić znaczną sumę.


Jeśli chcemy żeby zakup przyniósł nam dodatkowe korzyści można poszukać na rynku także tzw. okazji. Promocyjne ceny na ostatnie segmenty, które czekają na właścicieli na Osiedlu Przytulnym przy ulicy Kadetów w Warszawie wprowadził właśnie BARC Warszawa S.A. Każdy z gotowych segmentów o powierzchni 163-196 mkw. położonych na działkach 300-550 mkw. jest teraz o 200 tysięcy złotych tańszy.