Warszawa kandyduje na siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego

Miasto stołeczne Warszawa, przy wsparciu polskiego rządu, zgłosiło swoją kandydaturę na siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund – GCF). W piątek 17 sierpnia, podczas spotkania w Ministerstwie Środowiska, polski zespół promujący stolicę przekonywał do jej zalet przedstawicieli ambasad.

Na siedzibę GCF zaoferowano pomieszczenia w Pałacu Kultury i Nauki. To dogodna, skomunikowana z lotniskiem, lokalizacja w centrum miasta, zachwalają przedstawiciele władz. Warszawa to także młoda, wyedukowana kadra, bogata oferta kulturalna oraz relatywnie niski koszt życia przy jego wysokim standardzie. Jak przystało na siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego, Warszawa jest zielonym miastem – ponad 22% jej powierzchni zajmują parki.

Green Climate Fund powstał w 2010 r. jako instrument finansowy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Ma wspierać działania na rzecz przystosowania do zmian klimatu i redukcji emisji, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Warszawa rywalizuje o lokalizację siedziby GCF z pięcioma konkurentami: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Sangdo City (Republika Korei) i Genewa (Szwajcaria). Decyzja zapadnie na szczycie klimatycznym w Katarze, w Doha, na przełomie listopada i grudnia.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.mos.gov.pl, www.newseria.pl, stan z dnia 20 sierpnia 2012 r.

Data publikacji: 20 sierpnia 2012 r.