Czy PIP może wykonywać zdjęcia na terenie zakładu podczas kontroli planowanej?
Na terenie zakładu obowiązuje zakaz fotografowania.
 
Odpowiedź: tak, inspektor pracy ma prawo utrwalania przebiegu i wyników oględzin obiektów, pomieszczeń, stanowisk pracy, maszyn i urządzeń oraz przebiegu procesów technologicznych i pracy za pomocą aparatury i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku.
 
Uzasadnienie: celem postępowania kontrolnego inspektora pracy jest ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń - art. 21 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 404 z późn. zm.) - dalej ustawa o PIP. Jednym z uprawnień jakie posiada inspektor  pracy do  realizacji wskazanego zadania jest określone w art. 23 ust 1 pkt 7 ustawy o PIP prawo utrwalania przebiegu i wyników oględzin obiektów, pomieszczeń, stanowisk pracy, maszyn i urządzeń oraz przebiegu procesów technologicznych i pracy za pomocą aparatury i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku.
 
 

W praktyce omawiane uprawnienie najczęściej wykorzystuje się przy tzw. kontrolach technicznych, tj. dotyczących technicznego bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wypadków. Wtedy jest to bowiem często najpewniejszy dowód tego, jaki stan faktyczny inspektor zastał w trakcie prowadzanej przez siebie kontroli.

Zdjęcia wykonane przez inspektora w trakcie kontroli stanowią załącznik do protokołu z kontroli (są jego integralną częścią) i mogą być m.in. dowodem w postępowaniu w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Należy dodać, że podmiotowi kontrolowanemu, na mocy art. 31 ust. 2 pkt 14 ustawy o PIP przysługuje prawo do umieszczenia na jego wniosek w treści protokołu kontroli wzmianki o informacjach objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.