Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podpisał w środę umowę z fundacją, która sfinansuje projekt. „Cieszę się, że w Poznaniu powstanie nowa atrakcja, czyli miejsce azylu dla niedźwiedzi. Projekt jest nastawiony na ratowanie niedźwiedzi, które są przetrzymywane w złych warunkach. On ma także walor edukacyjny. Ja też dotąd nie wiedziałem, że w Polsce są zwierzęta żyjące w warunkach, które nie są akceptowalne i trzeba im pomóc” – powiedział Grobelny.

Do Poznania trafiać mają zwierzęta, które są obecnie przetrzymywane w różnych miejscach Polski. Pierwsze niedźwiedzie brunatne: Misza, Wania i Borys przyjadą do gotowego obiektu jesienią ze schroniska w podwarszawskich Korabiewicach. W poznańskim zoo czekać na nie będzie 3 ha terenu.

Jak wyjaśnił dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Lech Banach, budowa niedźwiedziarni powinna ruszyć na początku 2013 roku. Koszt powstania wybiegu to ok. 300 tys. euro. "U nas niedźwiedzie będą żyły normalnie, w lesie. Teren wielkości ok. 3 ha wyzwoli w nich naturalne zachowanie. Przestrzeń dla zwierząt jest podstawową sprawą - nie głaskanie, nie malowanie klatek, ale zwykła życiowa przestrzeń, którą chcemy zapewnić w Poznaniu” - powiedział. Jak dodał, liczy, że nowa inwestycja spowoduje większe zainteresowanie poznańskim zoo.

W marcu 2012 r. podpisany został list intencyjny, w którym zajmująca się ochroną zwierząt fundacja Vier Pfoten zadeklarowała sfinansowanie wybudowania całorocznego azylu dla niedźwiedzi brunatnych w formie ekspozycji z wyposażeniem oraz wybiegiem. Poznański ogród zoologiczny przeznaczył na ten cel teren; zadeklarował tez opiekę nad zwierzętami.

Helmut Dungler szef fundacji Vier Pfoten powiedział PAP, że fundacja po raz pierwszy nawiązała tak ścisłą współpracę z ogrodem zoologicznym.„Zdecydowaliśmy się na nią ze względu na warunki w jakich tutaj trzymane są zwierzęta: niedźwiedzie będą miały do dyspozycji duży teren. Pieniądze na niedźwiedziarnię pochodzą ze środków pozyskanych przez fundację od darczyńców z całej Europy” - powiedział.

Vier Pfoten to międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną zwierząt. Jej celem jest zakończenie nielegalnego trzymania niedźwiedzi na świecie. Powstała 24 lata temu w Wiedniu. Ma swoje biura w kilkunastu państwach Europy. 

rpo/ bos/ jra/