Pytanie
Projekt nowej ustawy Prawo wodne przewiduje szereg zmian. Prosimy o interpretację poniżej przytoczonego zapisu zmieniającego art. 290 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś.: 5) w art. 290: b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a-1d w brzmieniu: "1a. Opłatę, o której mowa w art. 273 ust. 1 pkt 3, za pobór wód prowadzony na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych, ponosi się w formie opłaty rocznej. 1b. Wysokość opłaty rocznej jest uzależniona od maksymalnej ilości pobranej wody na rok, wynikającej z pozwolenia wodnoprawnego. 1c. Opłatę roczną pomniejsza się o kwotę wydatków poniesionych na cele związane z utrzymywaniem wód oraz inwestycjami służącymi poprawie jakości wód i ekosystemów wodnych w roku poprzedzającym rok, w którym jest ponoszona opłata.".
Czy ust. 1b dotyczy tylko poboru wód do chowu lub hodowli ryb łososiowatych, czy wszystkich przedsiębiorstw (tutaj energetyka)?
Jeżeli powyższy zapis dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, to czy oznacza on, że od momentu wejścia w życie nowej ustawy zakłady będą wnosić opłatę środowiskową za maksymalne ilości wody określone w pozwoleniach wodnoprawnych, a nie - jak dotychczas - za faktyczne ilości pobranej wody?