Kontrole emisji pyłów i gazów do powietrza prowadzi się przez sprawdzenie przestrzegania warunków określonych w pozwoleniu zintegrowanym, pozwoleniu na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, zgłoszeniu instalacji w zakresie emisji gazów lub pyłów do powietrza.

Podczas dokonywanej oceny uwzględniane są przede wszystkim:

- stan liczebny stada, ponieważ na tej podstawie oraz na podstawie wskaźników emisji zanieczyszczeń do powietrza dla poszczególnych gatunków zwierząt hodowlanych określana jest emisja dopuszczalna dla tych obiektów;

- liczba i parametry emitorów i wentylatorów;

- zużycie i rodzaje pasz;

- stosowanie preparatów biologicznych (mikroorganizmy) zmniejszających uciążliwość odorową, wprowadzane do gnojowicy, w kanały gnojne, na ściółkę;

- stosowanie systemu pojenia kropelkowego w hodowli drobiu, w celu redukcji emisji amoniaku i odorów;

- hermetyzacja procesu przeładunku paszy;

- sposób odbierania, przechowywania pomiotu/obornika/gnojowicy.

Taki tryb postępowania jest zgodny z tym, w jaki sposób organy ochrony środowiska (marszałek lub starosta) wydające pozwolenia w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza dla prowadzących instalacje chowu lub hodowli zwierząt określają warunki korzystania ze środowiska, w tym również sposób monitorowania wielkości emisji. Monitoring emisji gazów i pyłów dla instalacji funkcjonujących w fermach zwierząt opiera się na metodach obliczeniowych na podstawie wielkości obsady zwierząt i wskaźników emisji lub ewidencjonowania zużytej paszy i zawartości białka w paszy.

Emisja pyłów i gazów do powietrza z emitorów na terenie ferm zwierząt nie jest mierzona z uwagi na brak możliwości technicznych. Budynki inwentarskie wyposażone są w różnego rodzaju wentylację, w tym najczęściej wentylację grawitacyjną z emitorami dachowymi, wentylację za pośrednictwem wentylatorów dachowych (osiowych) zamontowanych na wyprowadzonych przez dach krótkich kanałach, wentylatorów osiowych zamontowanych w bocznych ścianach (tzw. wentylacja ścienna), przy czym na poszczególnych obiektach hodowlanych znajduje się do kilkunastu niskich emitorów dachowych oraz emitorów bocznych. Konstrukcja takich emitorów nie pozwala na zainstalowanie na nich stanowisk pomiarowych emisji zgodnie z PN-Z-04030-7 „Ochrona czystości powietrza” (odpowiedniej długości odcinki proste bez zaburzeń).

Wielkości emisji gazów i pyłów do powietrza są sprawdzane w trakcie kontroli na podstawie obliczeń i weryfikacji danych dotyczących opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska przekazywanych przez prowadzących instalacje do marszałków województw oraz na podstawie raportów o wielkości emisji przekazywanych przez prowadzących te instalacje do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Opracowanie: Ewa Saj, na podstawie odpowiedzi na interpelację poselską nr 11735

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z 31.05.2017 r.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami