W piątek oficjalnie uruchomiono instalację, dzięki której pracę znalazło 60 osób. Budowa, której generalnym realizatorem była firma Profarb z Gliwic, trwała od lutego ubiegłego roku. Część inwestycji sfinansowały środki z pożyczki Agencji Rozwoju Przemysłu.

Stearyna jest wykorzystywana m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych, oponiarskim, farmaceutycznym, kosmetycznym, górniczym i chemicznym, do produkcji kauczuków, świec, zniczy i zmiękczaczy. Uzyskuje się ją w wyniku przerobu technicznych tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych.

Stearyna wytwarzana w Chorzowie pochodzi z procesu uwodornienia kwasów tłuszczonych otrzymywanych z tłuszczów zwierzęcych. W dalszej perspektywie przewidziane jest także przerabianie olejów roślinnych.

Chorzowska instalacja może przerobić 16 tys. ton surowca rocznie, wytwarzając stearynę ciekłą i płatkowaną (rocznie w sumie 13,2 tys. ton) oraz wolną od metanolu glicerynę (1,6 tys. ton rocznie), wykorzystywaną m.in. w przemyśle tytoniowym, papierniczym i włókienniczym, a także do produkcji płynów hydraulicznych, klejów i uszczelniaczy. To również wyjściowy surowiec do produkcji nitrogliceryny.

Dotychczas polscy przetwórcy importowali stearynę techniczną z Europy Zachodniej, m.in. ze Szwecji, Belgii, Czech, Włoch, Niemiec i Holandii. Ok. 10 proc. stearyny pochodzenia roślinnego importowano z Malezji i Indonezji. W 2012 r. przywieziono do Polski ok. 17,6 tys. ton stearynowego kwasu technicznego o wartości ok. 18 mln euro, a w pierwszym półroczu 2013 - ok. 8 tys. ton o wartości 7,6 mln euro.

Przedstawiciele inwestora wskazują, że rozpoczęcie produkcji stearyny w Polsce korzystnie wpłynie na dostępność tego surowca w Polsce i zacieśni współpracę między potężnymi polskimi graczami sektora chemicznego, a także światowymi koncernami obecnymi w Polsce. Prezes grupy Azoty Puławy Marian Rybak podkreślił, że inwestycja w Chorzowie wpisuje się w strategię rozszerzenia oferty produktowej grupy i zwiększenia jej obecności na nowych rynkach.

Zakłady Azotowe Chorzów - jeden z najstarszych zakładów chemicznych w Polsce - są częścią grupy Azoty Puławy, która w ramach prowadzonej konsolidacji polskiej chemii stała się jednym z filarów Grupy Azoty. Puławy są drugim na rynku europejskim graczem na rynku nawozów azotowych. Natomiast chorzowskie zakłady to także jedyny w Polsce producent saletry potasowej.