„Unia Europejska przewodzi we wdrażaniu celów redukcji emisji, ale chciałbym zachęcić do jeszcze ambitniejszego podejścia i wyznaczenia celu redukcji emisji o 30 proc. do 2020 r.” – powiedział Davey przed rozpoczęciem szczytu.

Jego zdaniem do osiągnięcia celu, jakim jest zahamowanie szkodliwych zmian klimatycznych, potrzebny jest globalny wysiłek. „Musimy utorować drogę dla nowego światowego porozumienia, zapewniając jednocześnie szersze działania już teraz” – dodał.

Według sekretarza kluczowym celem rozmów w Dosze powinno być osiągnięcie postępu w negocjacjach nad porozumieniem klimatycznym, do prac, nad którym zobowiązały się wszystkie kraje członkowskie podczas poprzedniego szczytu w Durbanie. „Po raz pierwszy udało się osiągnąć jednomyślność w kwestii wypracowania prawnie wiążących regulacji w tym zakresie do 2015 roku. W Dosze musimy ustalić plan dla tych kluczowych negocjacji” – podkreślił Davey.

Zauważył również, że Wielka Brytania aktywnie działa na rzecz ochrony klimatu poprzez redukcję emisji szkodliwych gazów i promocję energetyki niskowęglowej. „W tym tygodniu przedstawimy projekt nowego Prawa energetycznego, które te działania potwierdzi” – zapewnił Davey.

Rozmowy w stolicy Kataru potrwają do 7 grudnia. 

mas/ amac/