Jej celem jest wskazanie właścicielom i mieszkańcom domów jednorodzinnych miejsc budynków, które powodują największe straty ciepła.

"W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy 500 ankiet z uczestnikami akcji w poprzednich latach. Wykazały one, że uczestnicy projektu po dokonaniu sugerowanych napraw zaoszczędzili nawet kilkanaście procent, a nakłady inwestycyjne zwrócą się w przeciągu kilku lat" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznania Leszek Kurek.

Badanie polega na sfotografowaniu budynków za pomocą kamery termowizyjnej. Trwa ono ok. 20-25 minut. Na podstawie analizy zdjęć widać miejsca ubytku ciepła z budynków.

"Badanie musi być przeprowadzane w temperaturze minusowej, o zmroku, dlatego codziennie możemy przeprowadzić tylko kilka badań. Po kilku tygodniach od zakończenia badania każdy uczestnik otrzymuje raport ze zdjęciami oraz krótkim opisem" - dodał Kurek.

W trakcie czterech poprzednich edycji akcji "Trzymaj ciepło" przebadano 1753 budynki. Akcje o podobnym charakterze przeprowadzane są również w Lwówku Śląskim, Wrocławiu i Suwałkach.

Miasto Poznań m.in. za projekt "Trzymaj ciepło" otrzymało nagrodę "Lidera wśród liderów" w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2012", tytuł "Pozytywista Roku 2012" oraz nagrodę "Green City of the Year". (PAP)

mat/ je/