Inwentaryzacja prowadzona jest w trzech puszczańskich nadleśnictwach (Białowieża, Browsk, Hajnówka) oraz w Białowieskim Parku Narodowym, na powierzchni 65 tys. ha najcenniejszych lasów.

- „Badanie pozwoli nam oszacować stan przyrody na terenie puszczy. Stwierdzimy, co zamarło i w jakiej skali” – mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Przedsięwzięcie składa się z pięciu modułów. Najważniejszy z nich to analiza prowadzona na 1440 obszarach kołowych po 400 m kw. Realizowane są tu m.in. badania fitosocjologiczne, czyli spis wszystkich występujących roślin, a także badania populacji biegaczowatych - owadów, których obecność jest doskonałym wskaźnikiem jakości środowiska.

Druga część to inwentaryzacja ornitologiczna gatunków szczególnie cennych, m.in. bociana czarnego, orlika krzykliwego czy dzięcioła trójpalczastego. Trzeci moduł dotyczy spisu występujących na terenie puszczy owadów, m.in. zgniotka cynobrowego, pachnicy dębowej, czy ponurka Schneidera. Czwarty moduł to weryfikacja stanowisk dwóch gatunków płazów: traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego.

Ostatnim modułem jest inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego. Jej przedmiotem jest analiza działalności człowieka w Puszczy Białowieskiej na przestrzeni wieków. Poszukiwane są pozostałości po dawnych osadach, cmentarzyskach i innych obiektach, co pozwoli odtworzyć historię Puszczy Białowieskiej i ochronić odnalezione zabytki.

W całym przedsięwzięciu bierze udział około dwustu osób, głównie leśników, ekspertów w dziedzinie botaniki, fitosocjologii oraz gleboznawstwa. Inwentaryzację wspierają także naukowcy m.in. z Instytutu Badawczego Leśnictwa, Polskiej Akademii Nauk oraz organizacje pozarządowe, jak np. Stowarzyszenie Ochrony Sów.

Inwentaryzacja jest prowadzona przez Lasy Państwowe od kwietnia br. Aktualnie trwają badania glebowe i fauny glebowej. Mają one potrwać do 15 września i zakończą proces inwentaryzacji.

Źródło: www.lasy.gov.pl, stan z dnia 9 sierpnia 2016 r.