Zwiększone zainteresowanie ogłoszeniami wynajmu mieszkań i pokoi zaczęło się już w lipcu – serwis otoDom.pl odnotował wówczas niemal 40 proc. wzrost liczby wyszukiwanych ofert. Największy ruch wśród wynajmujących nieruchomości zaobserwowano na warszawskim rynku – w stolicy szukano mieszkań i pokoi najczęściej i tutaj studenci mieli odpowiednio większy wybór. Zauważono mniejsze zainteresowanie wynajmem lokali w Krakowie. Miasto to w zeszłym roku znajdywało się na drugiej pozycji pod względem liczby wyszukań ogłoszeń, tymczasem w tym roku internauci ponad dwa razy częściej szukali ofert we Wrocławiu i Poznaniu. Analiza ofert opublikowanych w serwisie otoDom.pl od lipca br. wykazała ponadto, że użytkownicy wyszukiwali głównie lokali małych, o powierzchni do 40 m2.

Średnie ceny w największych miastach akademickich w Polsce

Osoby, które potrzebowały mieszkania w Warszawie wyszukiwały nieruchomości w cenie do 2 tys. zł. W przypadku pozostałych miast użytkownicy zdecydowanie najczęściej przeglądali oferty mieszkań w cenie do 500 zł. – Internauci prawdopodobnie wpisywali do wyszukiwarki koszt, jaki chcieliby ponieść na osobę, tymczasem większość ogłoszeń zawiera cenę za całe mieszkanie – zwraca uwagę Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl.

Z analizy danych serwisu otoDom.pl, dotyczących ośmiu największych akademickich miast Polski wynika, że od lipca do września br. ofertowe ceny wynajmu mieszkań z miesiąca na miesiąc wzrastały. Najmniejszą różnicę odnotowano w przypadku Warszawy (1,5 proc.) a najwyższą w Lublinie i Poznaniu (odpowiednio 5,2 proc. i 5,7 proc.). Jedynie w Łodzi miał miejsce spadek wartości publikowanych ofert – aż o 4,5 proc.

– Należy jednak mieć na uwadze, że zwłaszcza w przypadku wynajmu mieszkań, ceny ofertowe mogą znacznie różnić się od cen transakcyjnych. Właściciele są skłonni do ustępstw w zależności od negocjowanych warunków – np. czasu na jaki zawarta zostanie umowa – zauważa Przemysław Kotwicki.
otodom.pl