Ceny są niższe od tych z kwietnia czy maja. Tanieje ceramika ścienna, w mniejszym stopniu betony komórkowe. Wskutek importu mniej płacimy za płyty OSB. 

Te wyroby, których ceny nie wzrosły w ostatnich sześciu miesiącach, według Bogdana Panhirsza, dyrektora Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB), drożeją i będą drożeć. Są to m.in. stolarka drzwiowa i okienna, chemia budowlana, farby, materiały instalacyjne, płytki ceramiczne czy narzędzia. Podwyżkę tę wymuszają zwiększające się koszty pracy i ceny surowców.

Duży krajowy popyt na materiały budowlane spowodował zwiększenie się importu. Wiosną trzecia część cegieł i pustaków ceramicznych sprzedana w kraju pochodziła z zagranicy. Ciągle kupujemy tam stal żebrowaną, cement, cegły i pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, wełny szklane, płyty OSB, siatki podtynkowe i drewno budowlane.
Wyroby ścienne importują głównie pojedyncze składy budowlane, zwykle te, które dysponują swoimi środkami transportu. Z reguły jest to handel przygraniczny.

Wszystko wskazuje na to, że ceny niektórych materiałów były mocno przeszacowane, a podbijał je dodatkowo olbrzymi popyt na mieszkania. Dziś materiały te są tak drogie tylko w tych składach, które sprowadziły je, płacąc wysokie ceny i chcą teraz odzyskać zainwestowane pieniądze.

źródło: Puls Biznesu, 31 lipca 2007, Emil Górecki