Okres przedświąteczny nie należy do najłatwiejszych. Brakuje nam czasu na spokojne przygotowania i przemyślane zakupy. Środowisko naturalne też wtedy nie ma lekko. W świątecznej gorączce produkujemy tony odpadów, zapominamy o segregacji i marnujemy mnóstwo żywności. Aby tegoroczne święta były udane, warto na chwilę się zatrzymać i spokojnie wszystko zaplanować.

Zrób prezent środowisku

Wybierając prezenty, nie kupujmy zbędnych opakowań, takich jak karton, folia czy pudełko, które staną się później odpadami. Ważniejsza jest zawartość. Prezent zapakować można w opakowania wielokrotnego użytku np. dekoracyjne torebki z poprzedniego roku, albo w papier z recyklingu samodzielnie ozdobiony, pomalowany lub udekorowany przyklejonymi gałązkami iglaków i jemioły.

Opakowanie również może stać się częścią prezentu, jeśli będą to np. świąteczne obrusy, ściereczki, a nawet zimowe skarpety – można do nich włożyć inne drobiazgi.

Choinka – naturalna czy sztuczna?

Wybierzmy choinkę świadomie. Naturalną najlepiej kupić z korzeniami w doniczce lub w worku. Dzięki temu także po świętach będziemy się nią cieszyć, gdy posadzimy ją przed domem lub na działce. Nie bójmy się też sprawdzać, czy sprzedawca posiada świadectwo potwierdzające legalne pochodzenie choinki. Zarówno żywą, jak i sztuczną choinkę warto przystroić naturalnymi ozdobami. Do dekoracji choinki można wykorzystać m.in. szyszki, kasztany i łupiny orzechów, pomalowane farbami lub ozdobione koralikami czy wstążkami. Prostym sposobem jest też zasuszenie pokrojonych owoców, na przykład plastrów jabłka, cytryny albo pomarańczy. Ozdobami mogą być także własnoręcznie upieczone ciasteczka i pierniczki, gotowe cukierki w kolorowych papierkach albo figurki z masy solnej.

Świąteczne potrawy

Na święta przygotowujemy sporo jedzenia, nie przesadzajmy jednak z robieniem zapasów. Wyrzucanie żywności to marnotrawstwo. Jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności – w ciągu roku marnujemy około 9 milionów ton żywności, to blisko 234 kg rocznie na osobę. Nie zapominajmy o tym podczas zakupów. Jeśli jednak przygotujemy nieco więcej potraw, można je zamrozić i wykorzystać także po świętach.

Aby nie obciążać środowiska efektem transportu, podczas którego do atmosfery emitowany jest szkodliwy CO2, najlepiej kupować regionalne produkty w lokalnych sklepach. W czasie kupowania sprawdzajmy etykiety ze składem surowcowym i datą przydatności, a także certyfikaty sprawiedliwego handlu np. Fair trade, które gwarantują, że uprawy były prowadzone z przestrzeganiem praw człowieka i ochrony środowiska.

Pamiętajmy również o humanitarnym traktowaniu karpi. Nie kupujmy żywych ryb bez świadectwa pochodzenia i zwracajmy uwagę na to, w jakich warunkach są przechowywane, sprzedawane i transportowane.

Więcej na stronie: www.ekoszyk.mos.gov.pl/swieta