Spadek średniej ceny jest wynikiem pojawiania się coraz większej liczby inwestycji, które oferują wyższy standard lokali w cenach niekiedy zbliżających się nawet do przeciętnej stawki dla całego miasta. Wynika to z faktu, że deweloperzy starają się dzisiaj oferować tańsze lokale, co w pewnym stopniu dotyczy również wyższego standardu, gdyż obecnie to cena ma największy wpływ na ostateczną decyzję kupujących. Na rynku można jednak nadal spotkać mieszkania, których ceny mogą wywołać zawroty głowy. W III kwartale bieżącego roku najwyższa stawka za lokal deweloperski w stolicy wyniosła 45 tys. zł/mkw., a najwyższa cena całkowita przekraczała granicę 7 mln zł.

Warto zaznaczyć, że liczba apartamentów zwiększa się wolniej niż całkowita podaż nowych mieszkań. W związku z tym stosunkowo niewielki dopływ nowej oferty sprawił, że w stolicy stopniowo zmniejsza się udział rynkowy lokali mieszkalnych z wyższej półki. Większa liczba apartamentów trafi na rynek zapewne dopiero, gdy sytuacja gospodarcza ulegnie trwałej poprawie.

Naturalną lokalizacją dla lokali apartamentowych są centralne części miasta, tak również jest w Warszawie. Trzeba jednak zaznaczyć, że pod względem wielkości oferty to Mokotów znajduje się na pierwszym miejscu wyprzedzając Śródmieście. Taki sytuacja jest spowodowana bardziej zwartą zabudową oraz wyższymi cenami ziemi w tej ostatniej dzielnicy. W związku z tym na Mokotowie łatwiej jest o odpowiedni teren pod nową inwestycję. Osoby zainteresowane kupnem apartamentu, oprócz dwóch wspomnianych dzielnic powinny skupić swoje poszukiwania na terenie Woli, Żoliborza, Ochoty czy Wilanowa, gdzie znajduje się sporo lokali z wyższej półki. Z drugiej strony do rejonów stolicy, gdzie praktycznie nie ma takich jednostek mieszkalnych należą Ursynów, Targówek i Wesoła.Materiał został opracowany na podstawie wybranych fragmentów raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Warszawy. III kwartał 2011 r.” opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. Szczegółowa analiza, w tym analiza poziomu sprzedaży, jest dostępna w pełnej wersji wymienionego raportu. 

Emmerson S.A.