Na podstawie art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 (czyli przychody z działalności gospodarczej), za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

 

Zobacz także: Firma, która rozpoczyna prowadzenie ksiąg musi zawiadomić US

 

Zgodnie zaś z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości - dalej u.o.r. przepisy tej ustawy mają zastosowanie osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.

Wyrażone w euro wielkości, o których mowa wyżej, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy – stosownie do art. 24a ust. 6 u.p.d.o.f. i art. 3 ust. 3 u.o.r.

Graniczna kwota zobowiązująca do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2015 r. wynosi 5.010.600 zł.

Jak wynika z powyższego spółka cywilna osób fizycznych będzie zobowiązana do prowadzenia w 2015 r. ksiąg rachunkowych, jeżeli jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w 2014 r. wyniosą co najmniej 5.010.600 zł.

Jednocześnie podatnicy, których przychody netto nie przekroczą w 2014 r. ww. progu mogą w kolejnym roku rozpocząć prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z § 10 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy mają obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, zawiadomienia o prowadzeniu księgi podatkowej w terminie 20 dni od dnia jej założenia. Powyższy przepis ma zastosowanie do podatników, którzy (m.in.) w poprzednim roku podatkowym prowadzili księgi rachunkowe. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, zawiadomienie, o którym mowa wyżej, składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu wg miejsca zamieszkania każdego z nich.

Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy

Zobacz także: Małe firmy zaoszczędzą na prowadzeniu rachunkowości