Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
 

Czy firma produkująca meble, która uzyskałaby pozwolenie na przetwarzanie odpadów (drewnianych) w procesie odzysku R1 we własnych kotłach, byłaby zobowiązana do wnoszenia opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie spalanego paliwa, czy byłoby ono traktowane jak odpad?

Odpowiedź:

W opisanym w pytaniu przypadku drewno pochodzące z produkcji mebli w zakładzie, wykorzystane jako paliwo we własnej kotłowni, nadal jest odpadem, tu odzyskiwanym w procesie R1 z odzyskiem energii. W związku ze spalaniem drewna (niezależnie czy traktowanego jako odpad czy też nie) firma zobowiązana jest do ponoszenia opłat z tytułu korzystania ze środowiska – emisji pyłów i gazów do powietrza z procesów spalania.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.), przez odpady rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. W danym przypadku pozbycie odpadów następuje w procesie spalania, tj. odzysku energii R1. Zgodnie z art. 273 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. W opisanej w pytaniu sytuacji gazy i pyły do powietrza są wprowadzane, ponieważ w procesie spalania drewna bez wątpienia powstają.

Według art. 275 p.o.ś. do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych są obowiązane, z zastrzeżeniem art. 284 ust. 2, podmioty korzystające ze środowiska, a zgodnie z ust. 2 osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami ponoszą opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie wymaga pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód. W danym przypadku mamy podmiot korzystający ze środowiska i wprowadzanie do powietrza emisji w postaci gazów i pyłów z procesu spalania drewna. Opłatę należy więc określić.

Nie znajduję w obowiązujących przepisach prawnych dotyczących opłat za korzystanie ze środowiska zwolnień z tytułu odzysku drewna w procesie R1 – odzysk energii (spalanie). Jedyne zwolnienie z wniesienia opłaty wynika z art. 289 ust. 1 p.o.ś. stanowiącego, że nie wnosi się opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1, których roczna wysokość wnoszona na rachunek urzędu marszałkowskiego nie przekracza 800 zł.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.