- W związku z agresją Rosji na Ukrainę i przybywającymi do Polski uchodźcami, mamy w Polsce stan wyższej konieczności, w którym potrzebne jest uruchomienie danego rodzaju działalności - powiedział na konferencji prasowej w niedzielę Piotr Müller, rzecznik rządu. - W szczególności w województwach: podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, po których poruszają się osoby przemieszczające się z terenu Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę. Chcemy dać jasny sygnał, że - jeśli chodzi o otwieranie w tych miejscach sklepów, które w niedzielę powinny być zamknięte - tego typu działania nie będą karane. Właśnie ze względu na to, że działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem wyższego dobra - w tym wypadku osób, które uciekają przed wojną - dodał Müller i zapowiedział też skorygowanie przepisów.

 

To już kolejne działanie Polski. wcześniej umożliwiła Ukraińcom przekroczenie granicy bez dokumentów, zorganizowała punkty recepcyjne i informacyjne, zwolniła ich z kwarantanny, objęła programem szczepień przeciwko Covid-19, a także darmową opieką medyczną. 

O otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim zaapelowała także w niedzielę szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Jak przyznała, jest w kontakcie z Głównym Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. - Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne - napisała Maląg.