Jak poinformowała rzeczniczka prasowa sanockiego magistratu Agnieszka Frączek, modernizacja oświetlenia zostanie w 45 proc. dofinansowana z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „System zielonych inwestycji. Energooszczędne oświetlenie uliczne”.
 

Rzeczniczka podkreśliła, że część oświetlenia sanockich ulic jest już przestarzała, a przez to kosztowna. „Corocznie z budżetu miasta wydatkowane są środki na remonty oświetlenia, rosną także koszty energii elektrycznej. W ubiegłym roku zapłaciliśmy za oświetlenie ulic ponad 1,3 mln zł. Stąd decyzja o modernizacji oświetlenia ulicznego” - dodała.


Wymienione zostaną żarówki oraz oprawy wszystkich lamp ulicznych na terenie miasta - na nowe, energooszczędne. Dzięki temu samorząd Sanoka zaoszczędzi prawie milion złotych rocznie.


Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 2,7 mln zł, w tym 45 proc. pochodzić będzie z dofinansowania, zaś 55 proc. z kredytu, jaki zaciągnie samorząd, a będzie on spłacany z oszczędności uzyskanych na energii elektrycznej. Modernizacja oświetlenia rozpocznie się w przyszłym roku.