Odpowiedź: wprowadzenie do firmy prywatnego samochodu nie różni się od sposobu wprowadzenia dopiero co zakupionego pojazdu i nie ma przeszkód, by naliczane od jego wartości początkowej odpisy amortyzacyjne stanowiły koszty podatkowe.
Uzasadnienie: w zasadzie wprowadzenie prywatnego, dawniej zakupionego pojazdu nie różni się od wprowadzenia do firmy samochodu osobowego dopiero co zakupionego i polega na jego wpisaniu do ewidencji środków trwałych, oczywiście pod warunkiem, że pojazd będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Środek trwały wprowadza się bowiem do ewidencji najpóźniej w miesiącu przyjęcia do używania, nie zaś w dacie zakupu (art. 22d ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Podstawą wprowadzenia do ewidencji środków trwałych prywatnego samochodu będzie dokumentacja jego nabycia np. umowa sprzedaży. Wartością początkową środków trwałych nabytych w drodze kupna jest bowiem cena ich nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.). Przepisy nie przewidują możliwości ustalenia tej wartości w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej, za wyjątkiem nabycia nieodpłatnego (art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.), ewentualnie sytuacji, gdy ustalenie ceny nabycia nie jest możliwe (art. 22g ust. 8 u.p.d.o.f.). W efekcie wartość początkowa nawet dawniej nabytych środków trwałych musi być ujmowana jako cena nabycia netto, a więc kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania pojazdu do używania (art. 22g ust. 3 u.p.d.o.f.).
Od tak ustalonej wartości początkowej można dokonywać odpisów amortyzacyjnych, w przypadku samochodu osobowego według stawki 20% (pkt 7 Załącznika nr 1 do u.p.d.o.f.). Proszę zauważyć, że możliwe jest również, w przypadku samochodów używanych przynajmniej 6 miesięcy, stosowanie indywidualnej stawki amortyzacji (40% - art. 22j ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f.). Należy jednak pamiętać, że w przypadku droższych samochodów (ponad 20.000 euro) koszty z tytułu odpisów są ograniczone do tej kwoty (art. 23 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.).
Tak ustalone odpisy amortyzacyjne mogą być kosztem uzyskania przychodu (art. 22 ust. 8 u.p.d.o.f.).