Odpowiedź: rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.
Uzasadnienie: rozwiązanie spółki i jej likwidacja to dwie różne rzeczy. Rozwiązanie spółki oznacza ustanie jej bytu prawnego, podczas gdy likwidacja oznacza proces wygaszania spółki w związku z jej rozwiązaniem.
Zgodnie z art. 58 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030) – dalej k.s.h., rozwiązanie spółki powodują:
1) przyczyny przewidziane w umowie spółki,
2) jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
3) ogłoszenie upadłości spółki,
4) śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
5) wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
6) prawomocne orzeczenie sądu.
W myśl art. 67 § 1 k.s.h. w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Nowe interesy mogą być podejmowane tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do ukończenia spraw w toku (art. 77 § 1 k.s.h.).
W efekcie skoro wspólnicy podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki (zakładając, że umowa spółki to umożliwiała), to spółka rozwiązała się zgodnie tą uchwałą. Nie znając jej treści trudno jest stwierdzić, co postanowili wspólnicy.
W świetle art. 84 k.s.h. likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.
Świadczenia wypłacane pracownikom z prywatnych kont bankowych stanowią koszty uzyskania przychodów spółki (a dokładniej wspólników), ale formalnie rzecz biorąc, wspólnicy pokryli zobowiązanie spółki, wobec czego należałoby zapłacić PCC. Płatnikiem podatku dochodowego jest spółka i to ona powinna złożyć PIT-4R i zapłacić podatek. Ale oczywiście w jej imieniu działają jej wspólnicy.
Oprócz remanentu likwidacyjnego wspólnicy powinni także sporządzić wykaz składników majątkowych w rozumieniu art. 24 ust. 3a i nast. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Należy także pamiętać o zakończeniu fiskalizacji, jeżeli w spółce była używana kasa rejestrująca.