Dofinansowany z unijnych funduszy projekt obejmuje niemal 4 km wybrzeża w Jarosławcu, Unieściu, Chłopach, Sianożętach i Dźwirzynie (Zachodniopomorskie).

Koszt realizacji całego przedsięwzięcia oszacowano na 92,8 mln zł. Unijne wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 78,9 mln zł. Wszystkie prace powinny zakończyć się do 30 czerwca 2015 r.

Jak powiedział Bobin wykonawcy zostali już wybrani dla miejscowości Chłopy. Opaskę brzegową o długości 320 m wykona tam spółka Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego ze Słupska. Ustalony w przetargu koszt prac to 3,1 mln zł.

W Dźwirzynie i Jarosławcu nowe ostrogi zabezpieczające brzeg przed falowaniem morza zbuduje oraz rozbuduje już istniejące za 12,7 mln zł firma Hydrobud z Ustronia Morskiego.

250-metrowy ażurowy, czyli niezwiązany na całej długości z dnem falochron zabezpieczający kanał łączący jezioro Jamno z Bałtykiem oraz dwie 250-metrowe paski brzegowe w Unieściu za 22,3 mln zł wykona spółka Strabag z Pruszkowa.

Ażurowy falochron w Unieściu, jak wyjaśnił na piątkowej konferencji zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Słupsku Adam Borodziuk, będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce.

Jak dodał, ta część projektu stanowi duże wyzwanie techniczne, bo trzy zaplanowane budowle mają doprowadzić do odkładania się morskiego piachu nie na wejściu do kanału Jamneńskiego, jak dzieje się to obecnie, ale na wschód od niego.

Trwa jeszcze procedura przetargowa na budowę falochronów brzegowych i drenaż plaży oraz klifu wraz z koluwium, czyli zgromadzonym pod klifem osadem powstałym w wyniku przemieszczania się skał. Ta operacja również będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

Otwarcie ofert na te dwa zadania, jak poinformowali na konferencji w Sianożętach szefowie Urzędu Morskiego w Słupsku, przesuwano już kilka razy ze względu na dużą liczbę pytań od potencjalnych oferentów. Dyr. Bobin powiedział, że otwarcie ofert zaplanowano na 15 października.

Umocnienie brzegów Pobrzeża Koszalińskiego ma zabezpieczyć plaże i wydmy przed erozją. Jest to piąty tego typu projekt realizowany przez Urząd Morski w Słupsku przy wsparciu unijnych funduszy.

W latach 2010-2012 instytucja ta przeprowadziła odbudowę 3,3 km plaży w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie), co kosztowało 63,8 mln zł. W tym roku zakończono umacnianie 8 km brzegu na wschód od portu w Darłowie (Zachodniopomorskie), za 115 mln zł. Trwa warta 52 mln zł odbudowa 4, 5 km brzegu na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka - Wicko Morskie (Pomorskie/Zachodniopomorskie). Zaczyna się umacnianie 4,5 km brzegu w Łebie, Rowach i Ustce (Pomorskie), które ma kosztować 122,6 mln zł.(PAP)