Światowa produkcja gospodarcza ma szanse wzrosnąć o dodatkowe 1,9 bln euro rocznie (2,2%) w roku 2030, jeśli wprowadzone zostaną odpowiednie przepisy poprawiające efektywność energetyczną, zarządzanie odpadami oraz transport publiczny. To główne wnioski z opublikowanego 24 czerwca raportu Banku Światowego.

Raport przygotowany został przez ClimateWorks Foundation. Na jego stronach poddano analizie korzyści wynikające z ambitnej polityki niskoemisyjnej w takich sektorach jak: transport, przemysł, budownictwo, zarządzanie odpadami oraz wybór paliw używanych do gotowania. Badaniami objęto Brazylię, Chiny, Indie, Meksyk, USA oraz państwa Unii Europejskiej.

Jak dowodzi raport, zmniejszenie emisyjności samochodów i polepszenie wydajności energetycznej zakładów przemysłowych oraz urządzeń gospodarstwa domowego może zwiększyć produkt krajowy brutto (PKB) o dodatkowe 1,3 bln euro (1,5%) w roku 2030. Dodatkowe korzyści wynikające ze zwiększonych nakładów na rozwój technologiczny sprawią, że łączny wzrost PKB w tym okresie będzie wyższy o 1,9 bln euro (2,2%).

Upowszechnienie niskoemisyjnego transportu oraz zmniejszonej energochłonności przemysłu i budynków – podaje raport – umożliwi w 2030 roku osiągnięcie 30% poziomu redukcji emisji gazów cieplarnianych, niezbędnego do uniknięcia wzrostu średniej temperatury o 2 st. C.

Wprowadzenie odpowiedniej polityki klimatycznej pozwoli także w ciągu roku uniknąć 94 tys. zgonów wywołanych zanieczyszczeniem powietrza, zwiększyć plony z hektara, a także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych aż o 8,5 mld ton. To równowartość emisji pochodzącej z około 2 miliardów samochodów rocznie!

Raport pokazuje korzyści, jakie osiągnąć mogą poddane analizie państwa, jeśli rozwiązania stosowane lokalnie udałoby się wprowadzić na poziomie ogólnokrajowym.

Scenariusz zmiany polityki transportowej zakłada zwiększony udział transportu publicznego, przesunięcie części transportu towarowego na kolej i transport morski oraz zmniejszone zużycie paliwa przez pojazdy. Dzięki takiej polityce możliwe będzie zmniejszenie wydatków na paliwa o 300 mld dol. rocznie oraz zmniejszenie emisji CO2 aż o 4 mld ton w ciągu roku.


Źródłem dodatkowych korzyści może być także ograniczenie emisji tzw. zanieczyszczeń krótkotrwałych. Należą do nich m.in. sadza wydobywająca się z rur wydechowych i pieców kuchennych oraz ozon powstający w reakcji ze spalinami. Zmniejszenie tych emisji pozwoliłoby uniknąć ok. 2,4 mln zgonów rocznie oraz zmniejszyć straty plonów o ok. 32 mln ton rocznie. Zanieczyszczenia te, w odróżnieniu od CO2, nie pozostają w atmosferze przez stulecia, ale usuwane są w dużo krótszym czasie. Zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń krótkotrwałych przyniosłoby szybkie korzyści zdrowotne, a przy tym dałoby więcej czasu na uporanie się z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.

Wnioski z raportu Banku Światowego zgodne są z opublikowanym przez Międzynarodową Agencję Energii raportem „Energy Technology Perspectives”, według którego stanowcze podejście zmierzające do zatrzymania wzrostu temperatury na poziomie 2 st. C doprowadzi do oszczędności 71 bln dol. do roku 2050.

Raport dostępny jest do pobrania na stronie: www.documents.worldbank.org

(www.chronmyklimat.pl)