Rozwój energetyki wiatrowej w 2011 r. był zdecydowanie mniejszy niż w roku poprzednim. Z uwagi na mniejszą niż planowano dynamikę wzrostu Polskie Stowarzyszenie Energetyczne zastanawia się czy to już koniec popytu na energię wiatrową w Polsce.

Jak wynika z opublikowanego przez Urząd Regulacji Energetyki podsumowania sektora, na koniec 2011 r. w energetyce wiatrowej zainstalowane było 1 616,36 MW. Rok wcześniej było 1179 MW, co daje przyrost rzędu 437 MW. Jest to o 18 MW mniej niż w roku 2010, gdy przyrost wynosił 455 MW. To znacznie poniżej prognoz operatorów, które dochodziły do 2.000 MW i znacznie poniżej możliwości branży. Dane pokazują, że pomimo wydania setek milionów euro dotacji z funduszy europejskich i krajowych dynamika wyraźnie spada.

Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej uważa, że uzyskane w zeszłym roku wyniki mogą w praktyce przekreślić szanse na realizacje Krajowego Planu Działań. Plan minimum to instalacja rocznie 500 MW w elektrowniach wiatrowych. Prasałek przestrzega również przed proponowaną przez Ministerstwo w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii drastyczną obniżką wsparcia dla energetyki wiatrowej. Zdaniem prezesa PSEW jednoczesne zwiększenie ryzyk inwestycyjnych pozbawia technologie wiatrową szans na rozwój.

Zdaniem PSEW nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii wbrew oczekiwaniom środowiska i wbrew intencjom ustawodawcy znacząco pogarsza szansę na dalszy rozwój branży. Mimo, że jak wynika z dotychczasowych doświadczeń Polski oraz wielu innych krajów to właśnie energetyka wiatrowa jest nie tylko w pełni czystą, ale przede wszystkim najbardziej wydajną i stabilną w rozwoju technologią odnawialnych źródeł energii. W obecnej sytuacji zupełnie nieprawdopodobnie wyglądają oficjalnie prognozy PSE Operator, które zakładają, że na koniec 2012 roku w energetyce wiatrowej będzie zainstalowanych ponad 3 GW.

Tym samym PSEW apeluje o rzetelną i merytoryczną dyskusję na temat przyszłości zielonej energii w Polsce, oraz na odpowiednio długi okres konsultacji społecznych projektu ustawy.

Źródło: www.psew.pl

Karol Kozłowski