Jednym z ważniejszych nowych mechanizmów w przyjętych przepisach jest nałożenie na instalacje objęte zintegrowanym podejściem daleko idących obowiązków związanych z ochroną gleby i wód podziemnych. W pozwoleniu zintegrowanym określone będą sposoby zapobiegania emisjom do gleby i wód podziemnych. Ponadto, konieczne będzie stałe wykonywanie monitoringu stanu gleby i wód podziemnych. Konieczne będzie także sporządzenie tzw. sprawozdania bazowego, czyli raportu początkowego – co wzbudza największe zaniepokojenie po stronie przemysłu.


Zagadnieniom związanym z ochroną wody i gleby w przemyśle poświęcone zostanie Forum: Woda dla przemysłu. Przemysł a środowisko wodne i ochrona gleb, które odbędzie się 18 i 19 września 2014 w Hotelu TRZY KORONY w Puławach.

Gospodarzem Honorowym tego spotkania zostały Zakłady Azotowe w Puławach.

O innowacyjnym podejściu w zarządzaniu obszarem gospodarki wodno-ściekowej w Grupie Azoty będzie traktował wykład inaugurujący wrześniowe spotkanie. W trakcie wydarzenia eksperci skupią się także na zagadnieniach związanych z nowymi obowiązkami dla korzystających z zasobów wodnych. Od dłuższego już czasu procedowane bowiem jest nowe Prawo wodne. Mówi się, że będzie ono rewolucją dla polskiej energetyki, m.in. dlatego że wprowadzi obowiązkową opłatę dla przemysłu energetycznego za korzystanie z zasobów wodnych, szczególnie dla otwartych systemów chłodzenia.

Forum „Woda dla przemysłu. Przemysł a środowisko wodne i ochrona gleb” to kolejne spotkanie - organizowane przez Zespół powermeetings.eu - poświęcone rozważaniom nad strategicznymi tematami jakimi staną się wkrótce nowe zasady korzystania z wód oraz jakość środowiska wodnego i gruntów w kontekście raportów początkowych. Dlatego też istotną częścią wrześniowego spotkania będzie panel „Forum technologii a praktyka przemysłowa - case studies, dostępne rozwiązania technologiczne oraz zastosowanie rozwiązań w praktyce”. W czasie tego forum poruszymy takie zagadnienia jak wdrażanie nowych obowiązków a gospodarka wodna i ścieki generowane przez przemysł energetyczny czy kwestie wody i ścieków w przemyśle papierniczym oraz cementowym. Omówimy temat nowych technologii w aplikacjach przemysłowych oraz oferowanych technologii dla uzdatniania wody i ścieków w branży.
 

Niezwykle istotnym obszarem tematycznym spotkania będą także instalacje termicznego przekształcenia odpadów jako przykład powiązania celów środowiskowych i energetycznych (art. 3 pkt 41 IED).

Organizatorzy zachęcają zainteresowane tematem Forum przedsiębiorstwa sektora wodno-ściekowego oraz ochrony gruntów do zaprezentowania produktów i usług na stoiskach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie sali konferencyjnej, tak aby wszyscy goście obrad mogli zapoznać się z najnowszą ofertą ich firmy.

Patronem medialnym Forum: Woda w przemyśle. Przemysł a środowisko wodne i ochrona gleb jest serwis ABC Środowisko www.srodowisko.abc.com.pl

Rejestracja na stronie organizatora www.powermeetings.eu