Odpowiedź: podatnik może świadczyć usługi tego samego rodzaju dla dwóch różnych podmiotów w ramach działalności gospodarczej i wykonywanej osobiście. Podatnik ma prawo wybrać źródło przychodów do prowadzonej przez siebie działalności. Trzeba podkreślić, że dość powszechnie panuje opinia, zgodnie z którą takich samych usług nie można wykonywać jednocześnie w ramach działalności gospodarczej i działalności wykonywanej osobiście. Moim zdaniem takie stanowisko jest jednak zbyt restrykcyjne.
 
Uzasadnienie: zgodnie z przepisami art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. działalność gospodarcza (pozarolnicza działalność gospodarcza) to działalność zarobkowa m.in. usługową prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Co istotne, przychody są przychodami z działalności gospodarczej, ale wówczas gdy nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 u.p.d.o.f., tj. m.in. z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia.
Z drugiej strony, przychodami z działalności wykonywanej osobiście są m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
1) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
2) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 u.p.d.o.f.).
Ponadto, w przypadku gdy podatnik oświadczy płatnikowi (osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej), że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalnością gospodarczą, wówczas płatnik nie potrąci zaliczek na podatek (art. 41 ust. 2 u.p.d.o.f.).

Moim zdaniem nie ma problemu, jeśli podatnik uzna, że będzie świadczył usługi dla jednego podmiotu w ramach działalności gospodarczej, a dla innego – w ramach działalności wykonywanej osobiście. Trzeba jednak pamiętać, że panuje dość powszechna opinia, zgodnie z którą takich samych usług nie można równolegle świadczyć w ramach działalności gospodarczej i działalności wykonywanej osobiście. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, ponieważ uważam je za zbyt restrykcyjne. Przywołane wyżej przepisy pozawalają bowiem na wybór przez podatnika źródła przychodów. Podatnik może oczywiście, aby uniknąć ewentualnych wątpliwości organów podatkowych, wszystkie przychody ze świadczonych usług zaliczać do działalności gospodarczej.

Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym