Dozwolone jest przenoszenie uprawnień do emisji pomiędzy instalacjami, w przypadku, po pierwsze - gdy jest ono dokonywane przez prowadzącego instalacje, a po drugie - przenoszenie tych uprawnień następuje pomiędzy instalacjami, co do których prowadzący posiada tytuł prawny.

W związku z faktem, że ustaw nie precyzuje ani pojęcia "prowadzący instalacje" ani "tytuł prawny do instalacji", problematyczna może się okazać kwestia ich interpretacji. Wydaje się jednak, że, podobnie jak ma to miejsce w przypadku definicji „instalacji”, możliwe jest zastosowanie definicji powyższych terminów zawartych w ustawie - Prawo ochrony środowiska, a także w dyrektywie 2003/87/WE z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE, zmienionej przez dyrektywę 2004/101/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie, z uwzględnieniem mechanizmów projektowych Protokołu z Kioto. Dyrektywa reguluje ramy prawne oraz ustala wytyczne dla krajowych regulacji dotyczących funkcjonowania systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych krajów członkowskich, w tym Polski.

Prowadzącym instalacje, w rozumieniu art. 3 pkt 31 Prawa Ochrony Środowiska, jest podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją w celu jej eksploatacji zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska, na zasadach wskazanych w Prawie Ochrony Środowiska. Dyrektywa, posługuje się zaś terminem „operator”, który w świetle art. 3f dyrektywy oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która eksploatuje lub kontroluje instalację, lub w przypadku, gdy jest tak przewidziane w ustawodawstwie krajowym, na którą została delegowana decyzyjna władza ekonomiczna nad technicznym funkcjonowaniem urządzenia. Z powyższego wynika, że z punktu widzenia Prawa Ochrony Środowiska kluczowym kryterium uznania danego podmiotu za prowadzącego instalację jest łączne spełnienie dwóch warunków, tj. posiadania tytułu prawnego do instalacji oraz jej eksploatacja, zaś w świetle Dyrektywy za prowadzącego instalację może zostać uznany również podmiot, który eksploatuje bądź kontroluje instalacje, niezależnie od posiadania tytułu prawnego.