Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Pracodawca użytkownik nie będzie mógł również powierzać pracownikowi tymczasowemu takiej samej pracy, jaką wykonywał jego własny pracownik wcześniej zwolniony z przyczyn od niego niezależnych.
Prezydent podpisał ustawę dotyczącą pracowników tymczasowych
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 8 maja nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych. Projekt przygotowało MRPiPS, po przeprowadzonych konsultacjach z partnerami społecznymi, Państwową Inspekcją Pracy i przedstawicielami agencji pracy tymczasowej.Najważniejsza zmiana ma zapobiec nadużywaniu terminów zatrudnienia.
Nowelizacja ustawy chroni także lepiej wykonujące pracę tymczasową kobiety w ciąży, gwarantując, że ich umowy będą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.
Nowelizacja zakłada również, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć mandat do 5 tys. zł.
Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca, oprócz tych, dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r.