Podczas spotkania Minister Maćkowiak-Pandera omówiła najważniejsze tematy dla polskiej Prezydencji w obszarze środowiska, w tym kwestie dotyczące stanowiska Unii Europejskiej na szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się w grudniu w Durbanie. Obie strony zgodnie stwierdziły, że UE dalej powinna odgrywać wiodącą rolę ws. globalnej polityki klimatycznej i poprzez swoją otwartość do drugiego okresu zobowiązań Protokołu z Kioto umożliwić wynegocjowanie globalnego porozumienia, w którym wszyscy najwięksi emitenci byliby zobowiązani do odpowiednich działań.

Ponadto Joanna Maćkowiak-Pandera rozmawiała o Strategii na rzecz różnorodności biologicznej. Podkreśliła, że przyjęcie w konkluzjach na grudniowej Radzie UE ds. Środowiska konkretnych działań, w tym zapewnienie odpowiedniego finansowania dla działań przyrodniczych planowania przestrzennego, jest niezwykle ważne ze względu na wywiązanie się z przyjętych w ubiegłym roku w Nagoi ambitnych celów powstrzymania utraty różnorodności biologicznej do 2020 r.

W czasie spotkania omówiony został stan prac związany propozycją KE na temat rozporządzenia dotyczącego upraw organizmów modyfikowanych genetycznie. Ważnym przedmiotem dyskusji była również koncepcja ustanowienia globalnej agencji środowiskowej, która zarządzałaby globalnymi procesami środowiskowymi, co jest w tym roku przedmiotem dyskusji politycznej na poziomie UE i ONZ.