Jak podkreślono w komunikacie, pieniądze firma przeznaczy na "rozwój rozwiązań płatniczych dla biznesu i uruchomienie platformy płatności e-commerce na rynku polskim i brytyjskim".

Zwycięska technologia, jak napisano w komunikacie, umożliwia dokonanie natychmiastowych transakcji między ludźmi na całym świecie. "Pieniądze zapisane w aplikacji mobilnej na smartfonie przesyłane są bez pośredników. Rozwiązanie oparte jest na technologii blockchain, czyli rozproszonego rejestru (DLT - Distributed Ledger Technology)" - wskazano.
 
"Jako pierwsza firma na świecie stworzyliśmy funkcjonujące rozwiązanie płatnicze w oparciu o DLT, które wykorzystuje realne, lokalne waluty. We współpracy z bankami w Polsce oraz Wielkiej Brytanii zapisujemy w technologii rozproszonego rejestru polskie złote i funty. Teraz rozszerzamy ofertę, umożliwiając nie tylko wypłatę, ale też wydawanie pieniędzy online” - wskazał, cytowany w komunikacie, Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon.
 
Billon otrzyma prawie 2 miliony euro z programu Komisji Europejskiej Horizon 2020. KE uzasadniła przyznanie grantu firmie "rewolucyjnym potencjałem wykorzystania technologii Billon dla bezpośrednich płatności".
Jak podobano w komunikacie, w Polsce platforma e-commerce Billon ruszy jesienią, a w Wielkiej Brytanii - w przyszłym roku. Użytkownicy za pomocą aplikacji mobilnej będą mogli kupować w sklepach internetowych czy wpłacać dotacje fundacjom. Pieniądze będą przesyłane bezpośrednio między użytkownikami platformy, dlatego do jej obsługi nie będzie potrzebne ani konto bankowe, ani karta.
"Spełniamy potrzeby ludzi młodych, zaangażowanych cyfrowo. W Polsce znakomita większość ludzi poniżej 18 roku życia nie ma konta w banku. Są aktywni, tworzą i chcą zarabiać. (...) Dzisiejsze rozwiązania płatnicze dla tej grupy obejmują mało wygodne karty przedpłacone oraz, nieopłacalne z perspektywy twórcy, SMSy Premium - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Tadeusz Kuropatwiński, dyrektor zarządzający obszarem Digital Payments w Billon.
 
Billon działa w Polsce i Wielkiej Brytanii, ale planuje rozwój na skalę światową - podkreślono w komunikacie. Firma wystąpiła w prezentacji "Start-upy w Pałacu" zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP i w nagrodę weźmie udział w jednej z misji gospodarczych głowy państwa. Została też zaproszona przez Ministerstwo Rozwoju na targi przemysłowe w Hanowerze, jako "jeden z najbardziej obiecujących polskich start-upów". W czerwcu, na zaproszenie ambasady RP w Tokio, Billon reprezentował polską branżę fintech na seminarium z udziałem 120 przedstawicieli japońskich firm finansowych.
 
Horyzont 2020 to program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej z budżetem prawie 80 mld euro. Billon ubiegał się o dofinansowanie w ramach SME Instrument - programu przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw tworzących i wdrażających innowacje w życie. W tej rundzie finansowania uczestniczyło 1514 projektów z Europy. (PAP)