Wicepremier Piechociński podkreślił, że bieżąca sytuacja gospodarcza zarówno w kraju, jak i całym regionie europejskim stawia duże wyzwania szczególnie przed małymi i średnimi firmami. – Dlatego monitorując rynek i jego wymagania uproszczamy prawo, dostosowujemy je do wymogów efektywnej i innowacyjnej gospodarki - powiedział – Proponowane przez nas rozwiązania przygotowywane są na podstawie analizy rzeczywistych problemów zidentyfikowanych w prowadzeniu działalności gospodarczej – dodał. Wiceszef polskiego rządu przypomniał, że w życie weszły już trzy ustawy o charakterze deregulacyjnym, w ramach których dokonano łącznie 284 zmian w 109 dokumentach. - W projekcie czwartej ustawy, która jest obecnie na etapie prac rządowych. Zaproponowaliśmy kolejne m.in. zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia zarejestrowania przedsiębiorcy jako podatnika VAT. Obecnie kosztuje to 170 zł – wymienił.

W jego opinii konieczne jest także zapewnienia odpowiedniego wsparcia, które pozwoli na budowanie stabilnych podstaw rozwoju sektora MSP zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej. – W MG przygotowaliśmy projekt „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku” (PRP), zawierający rozwiązania, które pomogą polskim przedsiębiorcom stawić czoła globalnym wyzwaniom – zaznaczył szef resortu gospodarki.

Wskazane w PRP instrumenty koncentrują się na tworzeniu bardziej przyjaznego otoczenia dla biznesu, wzmacnianiu różnorodnych form finansowania B+R i innowacji, podnoszeniu jakości kapitału ludzkiego dla innowacyjności, wzmacnianiu współpracy przedsiębiorców ze światem nauki, e-gospodarce, a także zrównoważonym rozwoju.