Polski platan drugi w konkursie na Europejskie Drzewo Roku

Platan z Kóz zajął drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Zwyciężyło drzewo z Węgier, również platan – poinformował Klub Gaja.

W internetowym plebiscycie na koziański platan oddano 13 898 głosów. Platan z Węgier uzyskał 14 205 głosów (o 307 więcej niż drzewo z Polski). Trzecie miejsce zajął dąb z Irlandii, na którego oddano 5 785 głosów.

„Mimo że platan z Polski nie wygrał, to, co działo się wokół niego podczas trwającego miesiąc głosowania, potwierdziło ideę konkursu: drzewa jednoczą ludzi i inspirują do wspólnego działania.” – komentuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.W internetowym plebiscycie platan z Polski od początku prowadził. Wraz z 250-letnim platanem z Węgier (z miasta Eger) szybko stali się liderem konkursu. Oba drzewa miały zdecydowaną przewagę nad pozostałymi kandydatami: lipą z Czech, grupą drzew (morwa i dwa orzechy) z Bułgarii, platanem ze Słowacji i dębem z Irlandii.  Polski 200-letni platan rośnie w parku w centrum Kóz (woj. śląskie). Ma 4,82 m w obwodzie i ok. 16 metrów wysokości. W 2012 roku platan wygrał konkurs Drzewo Roku organizowany przez Klub Gaja w ramach programu Święto Drzewa.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.ekologia.pl, stan z dnia 4 marca 2013 r.

Data publikacji: 4 marca 2013 r.