Pierwsza zeroenergetyczna szkoła gotowa

W znajdującym się w woj. dolnośląskim Budzowie powstała pierwsza w naszym kraju szkoła, która jest samowystarczalna energetycznie, informuje portal Gramwzielone.pl.

Jak informuje gmina Stoszowice - pomysłodawca projektu - energooszczędny budynek szkoły w Budzowie ma zużywać 10 razy mniej energii niż tradycyjne szkoły. Utrzymanie szkoły ma kosztować lokalny samorząd zaledwie 8 tys. zł rocznie. Koszt budowy oraz 20-letniej eksploatacji szkoły ma być niższy od analogicznego kosztu generowanego przez budynek tradycyjnej szkoły korzystający z konwencjonalnych źródeł energii.

Budowa szkoły o powierzchni 800 m2 wyposażonej m.in. w energooszczędną stolarkę, system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, kolektory słoneczne, pompy ciepła - a niedługo także w panele fotowoltaiczne - kosztowała 3,5 mln zł. Budynek działa jak termos, jest szczelny, a ciepło, które jest w nim wytwarzane nie jest marnowane i służy jako ogrzewanie obiektu. Przy zamkniętych oknach zapewniona jest także wentylacja pomieszczeń, do których dopływa świeże powietrze. W szkole odzyskiwane jest ciepło, które wytwarzają np. uczniowie i komputery.

Wójt gminy Stoszowice Marek Janikowski podkreśla, że poza oszczędnościami wynikającymi z niskich kosztów eksploatacji, szkoła zapewnia uczniom i nauczycielom wysoki komfort. Niesie także ze sobą szereg innych korzyści, jak np. rozwijanie w młodych ludziach postaw proekologicznych. Ponadto udało nam się wyprzedzić założenia wynikające z dyrektywy unijnej z dnia 19 maja 2010 roku, która od 2018 roku nakłada obowiązek realizacji tego typu inwestycji jako charakteryzujących się niemal zerowym zużyciem energii.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.gramwzielone.pl, stan z dnia 4 października 2012 r.

Data publikacji: 4 października 2012 r.