Wyniki plebiscytu ogłosiła w czwartek, 23 maja, Biblioteka Analiz podczas 10. Warszawskich Targów Książki . 

Jak podkreślają organizatorzy plebiscytu, został on ogłoszony przez Bibliotekę Analiz 16 kwietnia, w trakcie przygotowań do Święta Książki i Praw Autorskich. Wcześniej prowadzono konsultacje w środowisku, a następnie przygotowano listę wstępną, na której znalazło się 400 osób – z dużym sukcesem w działaniach biznesowych, a także zaangażowanych w działalność społeczną dla całego środowiska. Listę tę skonsultowano następnie z organizacjami branżowymi, które objęły patronatem Plebiscyt 30-lecia.  Wszystkie organizacje branżowe poparły projekt. 

Na podstawie ich wskazań powstała lista licząca nieco ponad 150 nazwisk, która była podstawą do głosowania. W Plebiscycie mógł wziąć udział każdy zainteresowany jego tematyką. - Przede wszystkim chcieliśmy zaakcentować przypadającą w tym roku 30-tą rocznicę fundamentalnych zmian politycznych i gospodarczych, jakie nastąpiły w roku 1989 i od których rozpoczął się nowy etap na rynku książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. 

 


Prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin, także prezes zarządu Wolters Kluwer Polska, powiedział po uroczystości wręczenia dyplomów, że obchody 30-lecia przemian na rynku wydawniczym przypadają trudnym dla autorów i wydawców czasie. Wskazał, że wpływają na to trzy zasadnicze czynniki. - Pierwszy to dramatyczny spadek czytelnictwa w Polsce, co oczywiście odbija się na kondycji całej branży. Ale to nie tylko problem branży, tylko całego narodu - mówi. Jako drugi z tych czynników wymienia upadek tradycyjnych sieci sprzedaży, na który składały się niezależne księgarnie. - Skutkiem jest dominacja na rynku bardzo dużych graczy, szczególnie w segmencie beletrystyki. To oni decydują o tym, co społeczeństwo ma czytać. Bardzo trudno jest się przez to przebić, bo księgarnie internetowe i EMPiK dyktują warunki - mówi prezes Albin.
Jako trzeci z tych ważnych czynników szef Polskiej Izby Książki wymienia ciągle znaczące zjawisko piractwa. - Może nie jest to już tak wielki problem jak jeszcze kilka lat temu, bo społeczeństwo trochę się w tym zakresie opamiętało, ale nadal dość łatwo jest ściągnąć książkę za darmo zamiast ją kupić. I wielu ludzi wciąż z tego korzysta - ubolewa.
Włodzimierz Albin martwi się też, że nadal nie udaje się doprowadzić do uchwalenia ustawy o jednolitej cenie książki, która zdaniem wydawców mogłaby trochę uporządkować rynek. - Zabiegi o to rozpoczęliśmy jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu, ale dotychczas nie udaje nam się przekonać polityków do wprowadzenia takiej regulacji - wspomina.  

Laureaci plebiscytu:
Włodzimierz Albin, Andrzej Chrzanowski, Zbigniew Czerwiński, Sonia Draga, Edward Dreszer, Grzegorz Gauden, Łukasz Gołębiewski, Grażyna Grabowska, Jerzy Illg, Jadwiga Jędryas, Barbara Jóźwiak, Dorota Koman, Irena Koźmińska, Anna Król, Hanna Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Waldemar Michalski, Jacek Olesiejuk, Mieczysław „Bimon” Prószyński, Joanna Rzyska, Izabela Sadowska, Rafał Skąpski, Włodzimierz Skleniarz, ks. Leszek Skorupa, Leszek Sosnowski, Ewa Stiasny, Monika Sznajderman, ks. Roman Szpakowski, Paweł Szwed i Tadeusz Zysk.