Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Pytanie:
Czy lokalizacja oczyszczalni ścieków wiąże się z koniecznością lub możliwością wyznaczenia strefy ochronnej poza takimi zapisami np. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub np. obszar ograniczonego użytkowania wynikający z przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś.?

Odpowiedź:
W ramach przepisów dotyczących ochrony zasobów wodnych nie ma konieczności czy też możliwości prawnej wyznaczenia "strefy ochronnej" dla oczyszczalni ścieków. W ramach regulacji z zakresu ochrony środowiska wokół oczyszczalni wyznaczane są wspomniane w pytaniu obszary ograniczonego użytkowania.

Uzasadnienie:
W przypadku, gdy z przeglądu ekologicznego albo z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymaganej przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) wynika, że mimo zastosowania dostępnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska poza terenem oczyszczalni ścieków, to w myśl art. 135 ust. 1 p.o.ś. tworzy się obszar ograniczonego użytkowania.
Pojęcie "strefy ochronnej" pojawia się w ustawie z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.), lecz dotyczy ono wyłącznie ujęć wody – przepisy Działu III Rozdziału 2. Jej wyznaczenie ma na celu zapewnienie odpowiedniej jakości wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz do zaopatrzenia zakładów wymagających wody wysokiej jakości, a także ze względu na ochronę zasobów wodnych. Strefę taką stanowi obszar, na którym obowiązują zakazy, nakazy i ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów oraz korzystania z wody. Tego typu strefy nie dotyczą lokalizacji oczyszczalni ścieków.
Aleksandra Skowysz
 

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.