Wniosek o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania terenu złożyły trzy podmioty. Dodatkowo zaznaczono, że podmioty te wiąże umowa konsorcjum, w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego.

Wójt wydał decyzję zgodnie z wnioskiem.
 

SKO uchyliło decyzję. Zdaniem kolegium bowiem wójt uznał konsorcjum za stronę postępowania.

Spółka należąca do konsorcjum wyjaśniła, iż adresat decyzji został jedynie nieprecyzyjnie oznaczony. Z wnioskiem bowiem o wydanie decyzji wystąpili wszyscy członkowie konsorcjum, zatem organ prowadził postępowanie w stosunku do członków konsorcjum, którzy osobiście złożyli i podpisali wniosek o wydanie decyzji.

NSA przyznał rację spółce.
 

Sąd podkreślił, iż samo konsorcjum nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym prowadzącym działalność, nie może być podmiotem praw i obowiązków i w związku z tym nie może występować w charakterze strony w postępowaniu ustalającym warunki zabudowy.
 

NSA zwrócił uwagę, iż wskazanie dodatkowo przez wójta, że podmioty tworzą konsorcjum osób prawnych i fizycznych nie prowadzi do uznania, iż adresatem decyzji było samo konsorcjum.

O tym, że za stronę postępowania organ uznał poszczególne podmioty tworzące konsorcjum, a nie samo konsorcjum świadczy fakt doręczenia decyzji ustalającej warunki zabudowy bezpośrednio do tych właśnie trzech podmiotów – wyjaśnił NSA.
 

Na podstawie:
Wyrok NSA z 26 marca 2014 r., sygn. akt II OSK 303/12, prawomocny