Rada gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla kilku sołectw gminy.

Jedna z mieszkanek zaskarżyła fragment planu. Kobieta nie zgodziła się ze zmianą odległości zabudowy od krawędzi jezdni. W jej ocenie, z powodu zmiany, należący do niej budynek straci nie tylko na wartości estetycznej, ale i materialnej. Przyszła sąsiednia zabudowa obniży bowiem wartość jej nieruchomości.

W ocenie skarżącej uchwalenie przez radę gminy planu przestrzennego naruszyło jej interes prawny.

NSA uznał, iż podnoszone przez mieszkankę argumenty nie świadczą o naruszeniu jej indywidualnego interesu prawnego.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sama okoliczność, iż posiada ona swoją działkę w obszarze obowiązującego planu miejscowego, nie stanowi samoistnej i wystarczającej przesłanki do uznania, że miało miejsce naruszenie przysługującego jej prawa lub obowiązku.

Kwestie zaś wpływu i oceny planowanej zabudowy na nieruchomości sąsiednie są przedmiotem badania w oparciu o regulacje zawarte w przepisach Prawa budowlanego i przepisach wykonawczych do tej ustawy m.in. w kwestii tak mocno akcentowanej w skardze oraz skardze kasacyjnej jak zacienienie.

Same subiektywne odczucia właściciela, bo nie poparte żadnym rzeczowym argumentem, jak np. w sprawie obniżenia wartości nieruchomości z powodu przyszłej sąsiedniej zabudowy w odległości 8 m od krawędzi jezdni, także nie oznacza w żaden sposób naruszenia interesu prawnego skarżącej – uznał sąd.

Na podstawie:
Postanowienie NSA z 23 sierpnia 2016 r., sygn. Akt II OSK 1672/16, prawomocne 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów