Przetarg na inspektora nadzoru nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Odpowiedź

Zgodnie z art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy "protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego".


Z przepisu tego wynika, że kierownik budowy (będący zazwyczaj przedstawicielem wykonawcy lecz niebędący wykonawcą) ma obowiązek przejęcia terenu budowy. Przepis ten (jak również inne przepisy pr. bud.) nie regulują kwestii ewentualnej odmowy przejęcia terenu budowy. Ustawa nie zawiera więc zakazu przejęcia terenu budowy w takiej sytuacji. Wydaje się jednak, że niepowołanie inspektora nadzoru inwestorskiego nie powinno stanowić podstawy do odmowy przejęcia terenu budowy. Teren budowy jest bowiem przekazywany przez inwestora. Jakkolwiek zgodnie z art. 25 pkt 1 pr. bud. przedstawicielem inwestora na budowie jest inspektor nadzoru inwestorskiego, to jednak nie wyłącza to uprawnień do dokonywania czynności przez inwestora lub innych upoważnionych przez niego przedstawicieli. Teren budowy może więc przekazać inna osoba. Tym bardziej, że występuje wiele rodzajów budów, na których ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest wymagane.

Ponadto należy wyjaśnić, że ewentualny spór w tym zakresie będzie miał charakter cywilnoprawny. Należy więc odwołać się do postanowień umowy zawartej pomiędzy inwestorem i wykonawcą, a w przypadku braku odpowiednich regulacji lub niemożności rozstrzygnięcia sporu – do przepisów ustaw z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).