Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Firma polska sprzedaje węgiel drzewny w opakowaniach z papieru i tektury. Na części tych opakowań - na zlecenie jednego ze swoich polskich klientów - nakleja kod kreskowy (zamawiany na te potrzeby z drukarni). Nie widnieje na nim żadne logo. Klient następnie sprzedaje tak zapakowany produkt do sieci marketów. Kto w takim przypadku jest wprowadzającym produkt w opakowaniu z naklejonym kodem kreskowym?

Czy naklejany na opakowanie kod kreskowy jest opakowaniem w rozumieniu ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888) - dalej u.g.o.o.o. (tj. częścią składową opakowania, jak np. etykieta), które należy uwzględnić w sprawozdaniu OŚ-OP1? Jeśli jest traktowane jako opakowanie, to jakiego rodzaju (papier, tworzywo sztuczne, wielomateriałowe)?


Odpowiedź:

W opisanym przypadku wprowadzającym produkty w opakowaniu jest firma produkująca węgiel drzewny (jak rozumiem, jest to producent tego produktu). Kod kreskowy stosowany na opakowaniach pełni rolę informacyjną i jako taki stanowi element opakowania podlegający rozliczeniu w ramach obowiązku zapewnienia określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.


Uzasadnienie:

Artykuł 3 ust. 1 u.g.o.o.o. definiuje opakowanie jako wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych.


W dalszej części tej definicji jest mowa, że za opakowanie uważa się część składową opakowania oraz złączony z opakowaniem element pomocniczy, spełniające funkcje opakowania, z tym że element pomocniczy przyczepiony bezpośrednio lub przymocowany do produktu uważa się za opakowanie, z wyłączeniem elementu stanowiącego integralną część produktu, który jest przeznaczony do wspólnego użycia lub usunięcia. Etykieta jest takim elementem pomocniczym opakowania, który służy do identyfikacji lub określenia zawartości produktu w opakowaniu m.in. poprzez zastosowanie kodu kreskowego. Etykieta w postaci kodu kreskowego powinna więc być uwzględniona w masie opakowań wprowadzonych do obrotu w grupie materiału, z jakiego została wytworzona (najczęściej z tworzywa sztucznego lub z papieru i tektury). Jeżeli więc opakowanie jest z papieru a etykieta z tworzywa sztucznego, to oddzielnie powinien być rozliczony papier a oddzielnie tworzywo sztuczne. Jeżeli oba elementy opakowania są wykonane z papieru, to masa tych elementów zostanie rozliczona łącznie.


Jeżeli więc firma sprzedaje wytworzony przez siebie produkt w postaci węgla drzewnego w opakowaniach z papieru i tektury wraz z etykietą z kodem kreskowym, to za opakowanie tego produktu (z papieru i tektury oraz za etykietę) odpowiada ta firma. W myśl przepisów u.g.o.o.o. jest wprowadzającym produkty w opakowaniach. Nie ma przy tym znaczenia, czy to klient zażyczył sobie na opakowaniu zamieszczenie kodu kreskowego, czy Państwa firma sama zdecydowała o umieszczeniu go na opakowaniu.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.