Na jakiej podstawie starosta może odmówić wydania pozwolenia na budowę? Czy może odmówić pozwolenia tylko po uprzednim wezwaniu do uzupełnienia dokumentów (usunięcia nieprawidłowości) w trybie art. 35 ust. 3 pr. bud.?

Inwestor dołączył do wniosku wszystkie dokumenty zgodne z obowiązującymi przepisami.

Odpowiedź

odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2012 r.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) - dalej pr. bud., w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje właściwy organ w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków jest obowiązany zająć stanowisko w sprawie wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę takich obiektów budowlanych, w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia.

Odmowa dokonania uzgodnienia przez wojewódzkiego konserwatora zabytków stanowi przeszkodę do wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie bowiem z art. 35 ust. 1 pr. bud. przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza m.in. posiadanie przez inwestora wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń (pkt 3). Takim uzgodnieniem jest właśnie, w przypadkach określonych w art. 39 ust. 3 pr. bud., uzgodnienie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W razie stwierdzenia naruszeń w ww. zakresie, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę, na podstawie art. 35 ust. 3 pr. bud.

Dorota Dorska