Pytanie
Przepis § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego- dalej r.w.ś.w.z. - określa, że średnia roczna liczba zrzutu ścieków z poszczególnych przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej nie może być większa niż 10. W § 22 ust. 2 r.w.ś.w.z. określono, że średnią roczną liczbę zrzutów ustala się na podstawie danych obejmujących wyniki obserwacji opadów z okresu co najmniej 10 lat lub wyniki obserwacji działania istniejących przelewów burzowych w ciągu co najmniej 2 lat. Natomiast w § 22 ust. 3 r.w.ś.w.z. również określa się średnią roczną liczbę zrzutów ścieków, ale z oczyszczalni ścieków w aglomeracji o RLM wyższym lub równym 100.000, i ustala się ją na podstawie modeli symulacyjnych. Do organu wpłynął wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej (zlokalizowanej w znacznej odległości od oczyszczalni ścieków) z aglomeracji o RLM powyżej 100.000.
Czy w powyższym przypadku zastosowanie znajdzie § 22 ust. 1 i 2 r.w.ś.w.z., czy § 22 ust. 3 i 4 r.w.ś.w.z.?
Dlaczego w r.w.ś.w.z. różnicuje się warunki zrzutu ścieków z przelewów burzowych zlokalizowanych na oczyszczalni ścieków (§ 22 ust. 3 i 4 r.w.ś.w.z.) i warunki zrzutu ścieków z przelewów burzowych zlokalizowanych na komunalnej kanalizacji ogólnospławnej (§ 22 ust. 1 i 2 r.w.ś.w.z.)?
Jeżeli w powyższym przypadku zastosowanie znajdzie § 22 ust. 1 i 2 r.w.ś.w.z., to na jakiej podstawie organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego może żądać, aby operat wodnoprawny zawierał dane, o których mowa w § 22 ust. 2 r.w.ś.w.z.?
Na kim spoczywa obowiązek przygotowania powyższych danych?