Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w kraju. W ośrodku, który powstaje na terenie kilkuhektarowej strzelnicy myśliwskiej, ma być prowadzona edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, zajęcia dla myśliwych oraz badania związane z gospodarką łowiecką.

Polski Związek Łowiecki (PZŁ) zakłada, że z edukacyjnej oferty ośrodka w Manowie skorzysta rocznie ok. 4 tys. osób. Natomiast badania mają tu prowadzić naukowcy z Poznania, Krakowa, Szczecina i Koszalina.

Łowczy koszalińskiego okręgu PZŁ Janusz Rynkiewicz poinformował w sobotę, że jeden z planowanych projektów badawczych będzie związany z możliwości uprawiania przez rolników roślin, które nie byłyby zjadane przez tzw. zwierzynę grubą, czyli jelenie, dziki i sarny,

Ośrodek w Manowie będzie miał powierzchnię 1 215 mkw. Koszt jego budowy wynosi ok. 3 mln zł. Prace są finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Oddanie ośrodka do użytku planowane jest na lipiec bieżącego roku.

Według uczestniczącego w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego, ośrodek w Manowie dzięki szerokiej ofercie będzie bardzo ważnym miejscem na mapie Polski.

Liczy na to również wójt Manowa Roman Kłosowski, który podkreślał, że gmina należy do najbardziej zalesionych w kraju (lasy zajmują 67 proc. jej powierzchni).

,,Otwarta w nadleśnictwie sala edukacyjna jest oblegana przez dzieci i młodzież. Zainteresowanie tym obiektem, większym i doskonalszym, z pewnością będzie jeszcze większe" - dodał wójt. (PAP)

sibi/ abe/